Nie milknie krytyka ustawy śmieciowej, która ma obowiązywać w Polsce od lipca tego roku. Jej zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego chce już blisko 750 gmin w kraju.

Taką inicjatywę podjęli radni z Inowrocławia.

Wniosek ostatnio poparło między innymi stowarzyszenie gmin uzdrowiskowych w Polsce. Jego prezes Jan Golba nie zgadza się głównie na zapis, który zmusza do ogłoszenia przetargu na odbiór gminnych śmieci, w sytuacji, gdzie gminy mają własne spółki, które były odpowiedzialne za to zadanie. "To oznacza, że mnóstwo osób w gminach straci pracę bo żadna z nich nie jest w stanie konkurować z dużymi specjalistycznymi firmami" - dodaje Jan Golba.

Zapisy ustawy śmieciowej krytykuje również burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko, głównie za niejasność w sposobie wyliczeń tego podatku. Jego zdaniem ucierpią na tym głownie mieszkańcy, którzy będą musieli zapłacić więcej za wywóz śmieci niż dotychczas. Według wstępnych wyliczeń opłata za ich wywóz w uzdrowisku wzrośnie 30 procent w porównaniu do opłaty bieżącej.

Według znowelizowanej ustawy śmieciowej właścicielem odpadów z każdego gospodarstwa ma być gmina. Mieszkańcy będą płacić tzw. podatek śmieciowy. Samorządy mają czas do końca stycznia na podjęcie decyzji, jak wyliczać opłaty za wywóz nieczystości.