Opinia komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium dla wójta nie jest wiążąca dla radnych

autor: Marcin Nagórek04.07.2020, 14:30
Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy – w tym celu powołuje komisję rewizyjną.

Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy – w tym celu powołuje komisję rewizyjną.źródło: ShutterStock

Jestem radnym w niedużej gminie na południu Polski. Niedługo mamy zaplanowaną sesję w sprawie absolutorium dla naszego wójta. Negatywną opinię wystawiła już komisja rewizyjna. Czy rada gminy jest nią związana?

Nie, rada może, lecz nie musi, głosować nad propozycją komisji rewizyjnej. Jest władna poddać pod głosowanie własny wniosek odnośnie absolutorium.

Analiza podanego zapytania wymaga odniesienia się do ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.) i w tym kontekście do orzecznictwa sądowo-administracyjnego. W art. 18 ust. 2 pkt 4 wspomnianej regulacji postanowiono, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu. Warto przypomnieć, co się kryje pod pojęciem absolutorium. Pomocny w tym zakresie będzie wyrok WSA w Kielcach z 30 października 2013 r. (sygn. akt I SA/Ke 554/13). Postanowiono w nim m.in., że: „(…) Instytucja absolutorium jest podsumowaniem wykonania budżetu. Stanowi ona element zamykający gospodarkę finansową gminy i środek kontroli rady nad działalnością organu wykonawczego. Jego przedmiotem jest ocena gospodarki finansowej gminy, za prawidłowość której wójt – jako organ wykonawczy – ponosi odpowiedzialność”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane