statystyki

Ile samorządy wydały na walkę z COVID-19? Dokumentacja musiała powstać w dwie godziny

autor: Tomasz Żółciak04.06.2020, 08:04; Aktualizacja: 04.06.2020, 08:12
Zapytaliśmy MSWiA m.in. o to, z czego wynika taki pośpiech, kiedy pieniądze z FSUE trafią do Polski i czy metodologia wyliczeń zostanie doprecyzowana.

Zapytaliśmy MSWiA m.in. o to, z czego wynika taki pośpiech, kiedy pieniądze z FSUE trafią do Polski i czy metodologia wyliczeń zostanie doprecyzowana.źródło: ShutterStock

Gminy pierwotnie dostały od rządu niecałe dwie godziny na przygotowanie szczegółowej dokumentacji o wydatkach COVID-owych.

Dopiero kilka dni temu rząd zaczął zbierać od samorządów te dane. Są potrzebne, żeby aplikować o pieniądze z Funduszu Solidarności UE (FSUE). Został on utworzony w 2002 r. po powodziach w Europie. Chodziło o zapewnienie finansowej pomocy państwom członkowskim zmagającym się z klęskami żywiołowymi. Polski rząd skorzystał z tego funduszu w 2018 r. Wówczas otrzymaliśmy ponad 12 mln euro na zniwelowanie skutków nawałnic z 2017 r., które nawiedziły Pomorze, Kujawy i Wielkopolskę. Z tych pieniędzy sfinansowano odbudowę zniszczonych terenów i pokryto część kosztów interwencji służb ratunkowych.

W związku z pandemią COVID-19 Bruksela na początku kwietnia zdecydowała, że środki z FSUE będą mogły być przekazane także na finansowanie działań służb medycznych. W tym roku do wzięcia z funduszu jest 800 mln euro. Jako pierwsi wstępny wniosek złożyli Włosi, Komisja Europejska informowała o tym 27 kwietnia. Polski rząd także zamierza sięgnąć po pieniądze z tej puli. W tym celu musi wypełnić stosowny wniosek. Aby to zrobić, potrzebuje szczegółowych danych od wielu instytucji, w tym od samorządów.

W piątek 29 maja z Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA wychodzi pismo do wszystkich wojewodów, w którym pada prośba o „przeanalizowanie poniesionych wydatków na walkę z pandemią i przesłanie informacji zwrotnej”. ‒ Proszę jednocześnie o pozyskanie informacji o poniesionych i prognozowanych wydatkach przez jednostki samorządu terytorialnego. Termin prognozowanych wydatków powinien obejmować okres do 30 czerwca 2020 r. i powinien być poparty stosownymi dokumentami (umowy, niezapłacone do tej pory faktury itp.). Wydatki te powinny być bezpośrednio związane ze zwalczaniem skutków COVID-19 ‒ pisze kierujący departamentem Dariusz Nowak. Jednocześnie wskazuje, że nieprzekraczalnym terminem na dostarczenie danych jest... godz. 14, tego samego dnia. Sprawa ma być potraktowana jako „bardzo pilna”.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane