statystyki

Gminy mogą znaleźć odpowiednie narzędzia, by wesprzeć lokalnych przedsiębiorców

autor: Zofia Jóźwiak09.05.2020, 14:00; Aktualizacja: 09.05.2020, 16:23
Z wyjątkiem jednego rozwiązania z tarczy antykryzysowej prawo nie pozwala na faworyzowanie firm z własnego podwórka. W przepisach dotyczących przetargów są jednak kryteria społeczne, z których można skorzystać, by pomóc właśnie im.

Z wyjątkiem jednego rozwiązania z tarczy antykryzysowej prawo nie pozwala na faworyzowanie firm z własnego podwórka. W przepisach dotyczących przetargów są jednak kryteria społeczne, z których można skorzystać, by pomóc właśnie im.źródło: ShutterStock

Z wyjątkiem jednego rozwiązania z tarczy antykryzysowej prawo nie pozwala na faworyzowanie firm z własnego podwórka. W przepisach dotyczących przetargów są jednak kryteria społeczne, z których można skorzystać, by pomóc właśnie im.

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. poz. 695) wyłącza stosowanie ustawy z 29 stycznia 2004 r. ‒ Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843; dalej: p.z.p.) do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19. Takie wyłączenie jest możliwe, jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego. Nie ma też wątpliwości, że stan epidemii i związane z tym obostrzenia uzasadniają powyższe przesłanki. Pytanie jednak, czy przepisy można odnieść do określonego kręgu wykonawców (np. lokalnych).

Tylko z danego regionu

Zdaniem dr. Roberta Siwika, radcy prawnego specjalizującego się w prawie zamówień publicznych, przeciwwskazań, by udzielać zamówień przedsiębiorcom ze swojej gminy, nie ma.

– W jednym z projektów zmieniających specustawę pojawił się pomysł dodania artykułu, który nakazywał zamawiającym przy udzielaniu zamówień w celu przeciwdziałania COVID-19 zapewnienie przejrzystości postępowania i równe traktowanie podmiotów. Nie wszedł on jednak w życie – mówi ekspert. Oznacza to, że wskazane wymogi nie muszą być respektowane przez zamawiających przy udzielaniu zamówień na dostawy i usługi w celu przeciwdziałania COVID-19. – Nie ma przeszkód prawnych, by zamówienia takie trafiały np. do wykonawców lokalnych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane