Szklarek: Gminy mogą mieć kłopoty z wodą [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń15.04.2020, 11:00; Aktualizacja: 15.04.2020, 11:26
Jeśli w kolejnych miesiącach nie pojawią się opady, apeli o ograniczanie zużycia wody będzie dużo więcej.

Jeśli w kolejnych miesiącach nie pojawią się opady, apeli o ograniczanie zużycia wody będzie dużo więcej.źródło: ShutterStock

W przypadku tak cennego zasobu, jakim jest woda, i w obecnej sytuacji, podwyżki opłat to najszybszy i najefektywniejszy sposób zmiany świadomości społecznej - mówi Sebastian Szklarek, adiunkt w Polskiej Akademii Nauk, autor bloga Świat Wody.

W ubiegłym roku stworzył pan mapę gmin, które apelowały do mieszkańców, by ograniczyli zużycie wody. Czy takich apeli możemy spodziewać się także w tym roku?

Nie możemy mieć stuprocentowej pewności, bo daleko idące prognozy zawsze są obarczone błędem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę dzisiejszy stan wiedzy, możemy zakładać, że tegoroczna susza będzie większa niż ta rekordowa z 2015 r.

Co czeka mieszkańców?

Jeśli w kolejnych miesiącach nie pojawią się opady, apeli o ograniczanie zużycia wody będzie dużo więcej. Niestety świadomość społeczna dotycząca oszczędzania wody jeszcze się u nas nie wykształciła. Jest sucho, więc mieszkańcy zaczynają podlewać trawniki, a gospodarze nawadniać uprawy w szklarniach, co prowadzi do spadków ciśnienia w sieciach wodociągowych. Aby zmienić te zachowania, potrzeba kolejnych suchych lat. Drastyczne susze sprawią, że proces uświadamiania przyśpieszy.

Jak mierzy się suszę? Skąd wiadomo, że będzie źle?


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane