statystyki

Umowę o zamówienie można zmienić. Ale jednak nie każdą

autor: Artur Wawryło08.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 08.04.2020, 08:46
stos ustaw

dokumentyźródło: ShutterStock

Zamawiający i wykonawcy zyskali trochę więcej luzu przy zamówieniach publicznych. Do pełni szczęścia zabrakło możliwości zmiany postępowań prowadzonych z unijnym wsparciem, a będących poniżej progów.

Najważniejsze nowości wprowadzane ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568) w zakresie zamówień publicznych dotyczą realizacji umów i dokonywania ich zmian. Chodzi zarówno o te zawierane już po ogłoszeniu stanu epidemii, jak i te, które były zawarte wcześniej i są już realizowane.

Przeoczona grupa

Jednak mimo udogodnień wprowadzonych specustawą znaczna części podmiotów publicznych, także samorządów, może mieć kłopot z pewną grupą zamówień związanych z unijnymi dotacjami. Chodzi o te zamówienia, które są zawierane na podstawie umów cywilnoprawnych po przeprowadzeniu postępowań opartych o zasadę konkurencyjności (określają ją Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014‒2020). W takim przypadku postępowanie jest wszczynane przez publikację ogłoszenia w bazie konkurencyjności.

Dlaczego może być z nimi problem? Otóż regulacje specustawy dotyczą wyłącznie zamówień publicznych, a wyżej wymienione postępowania przepisom o zamówieniach nie podlegają, choć zasady, na jakich się je przeprowadza, są z nimi zbieżne. Chodzi o umowy o wartości między 50 tys. zł (netto) a 300 tys. euro – dotyczące zarówno dostaw czy inwestycji, jak i usług, z których realizacją mogą być dziś kłopoty (np. szkolenia). W ich przypadku w obecnej sytuacji ewentualne wprowadzenie zmian do umów może więc nastąpić na podstawie procedur w nich samych przewidzianych względnie zgodnie z kodeksem cywilnym z powołaniem się epidemię koronawirusa jako siłę wyższą. By zainteresowane podmioty miały łatwiej, wystarczyłoby w ustawie dotyczącej COVID-19 zapisać, że do tego typu postępowań stosuje się analogiczne zasady, jak do zamówień publicznych. Tego jednak zabrakło.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane