statystyki

Apel do premiera o dopłaty do rachunków za wywóz śmieci

autor: Jakub Pawłowski29.01.2020, 08:39; Aktualizacja: 29.01.2020, 08:40
płatność wywóz śmieci odpady

Proponujemy, żeby rząd w 50 proc. pokrył koszty gospodarki odpadami, bo dokładnie o tyle wzrastają one w naszych miastach – przekonuje Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba gmin, które domagają się uruchomienia programu osłonowego dla mieszkańców zapewniającego 50-proc. dofinansowanie do coraz wyższych opłat śmieciowych.

To nie wina samorządów, że ceny za śmieci poszybowały w górę. Odpowiedzialny jest przede wszystkim rząd, który dokręcił śrubę proekologicznych wymagań, a kosztami reform obciąża gminy. I dlatego to rząd powinien wziąć na siebie ciężar coraz to większych wydatków, które ponoszą dziś mieszkańcy – przekonuje coraz więcej samorządów, apelując do premiera o dodatkowe wsparcie finansowe dla gospodarki komunalnej.

Dopłaty nie dla gmin, ale dla mieszkańców

Przedstawiciele samorządów chcieliby, żeby rząd uruchomił program osłonowy i zapewnił 50-proc.dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane. Pieniądze miałyby trafiać do mieszkańców, a nie do budżetów gmin. Ulżyłoby to tym, którzy rozdzielają odpady na pięć frakcji, miałoby też walor edukacyjny dla reszty – wyjaśniają samorządowcy.

Taki postulat zgłosili ostatnio włodarze Skarżyska-Kamiennej.

– Nie mamy realnego wpływu ani na kształt gospodarki odpadami i generowane koszty, ani na prawo ustanawiane przez rząd, jednak to my – jako samorządy – musimy brać na siebie podejmowanie stosownych uchwał podnoszących stawki opłat i wyjaśnianie mieszkańcom powodów takich zmian – przekonuje Konrad Krönig, prezydent miasta.

Nie jest odosobniony, bo podobną inicjatywę z apelem do premiera wystosowały już gminy: Stupsk, Jabłonna, Nieporęt, Zakroczym, Sochocin i przedstawiciele metropolii warszawskiej.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane