statystyki

Zmiany klimatyczne: Czy panele obywatelskie pomogą w uświadamianiu polityków?

autor: Marceli Sommer30.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:59
każda propozycja, która daje szansę poprawy jakości dyskusji o klimacie, zasługuje na poparcie

każda propozycja, która daje szansę poprawy jakości dyskusji o klimacie, zasługuje na poparcieźródło: ShutterStock

Panele obywatelskie mają pomóc europejskim liderom w przełamaniu politycznego impasu wokół zielonej transformacji.

– To, że tu jesteście, jest bardzo ważne, bo dzięki temu wasi parlamentarzyści będą czuli presję, by potraktować sprawę poważnie. Sama wasza obecność oznacza, że już traktują ją poważnie – mówił legendarny brytyjski twórca filmów, znawca i popularyzator przyrody David Attenborough, otwierając w sobotę w Birmingham obrady zgromadzenia, które ma wypracować rekomendacje dla brytyjskiego rządu w sprawie sposobu realizacji celu neutralności klimatycznej.

Brytyjski panel obywatelski został zainicjowany przez Izbę Gmin. Składa się ze 110 osób wylosowanych w taki sposób, by były reprezentatywne dla społeczeństwa pod względem płci, wykształcenia, pochodzenia, miejsca zamieszkania, a także niektórych poglądów. Są wśród nich zarówno osoby, które niepokoją się zmianami klimatycznymi, jak i takie, dla których nie stanowią one zmartwienia. Na prace mają przeznaczyć łącznie cztery weekendy.

Podczas pierwszej sesji uczestnicy zgromadzenia wysłuchali wystąpień ekspertów. Mogli też zadawać pytania. Jak relacjonowały brytyjskie media, członkowie zgromadzenia pytali, jak zapewnić sprawiedliwy rozkład kosztów zmian albo czy z punktu widzenia środowiska lepsze jest jedzenie wyprodukowanej w kraju wołowiny czy zagranicznego awokado. Inicjatywa panelu cieszy się szerokim poparciem – od biznesu przez związki zawodowe i grupy wyznaniowe po organizacje rolników i ekologów.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie