Sejmowa komisja chce usprawnić procedurę administracyjną

autor: Paulina Szewioła16.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:05
akta, archiwum

Obowiązujące przepisy k.p.a. nie regulują kwestii zwrotu akt sprawy organowi I instancji przez organ odwoławczy po zakończeniu postępowania odwoławczegoźródło: ShutterStock

Organ odwoławczy powinien zwracać akta sprawy organowi I instancji nie wcześniej niż po upływie terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego – uważają posłowie z sejmowej komisji do spraw petycji. Dlatego przygotowali komisyjny projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

Obowiązujące przepisy k.p.a. nie regulują kwestii zwrotu akt sprawy organowi I instancji przez organ odwoławczy po zakończeniu postępowania odwoławczego.

Brak tych regulacji różnicuje obowiązujące procedury. Przykładowo art. 234a ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) stanowi, że organ odwoławczy zwraca akta sprawy organowi I instancji nie wcześniej niż po upływie terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Analogiczne rozwiązanie przyjęto w kodeksie postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1460). Zgodnie z art. 389 k.p.c. po bezskutecznym upływie terminu do zaskarżenia wydanego wyroku sąd II instancji zwraca akta sądowi I instancji.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane