Sejmowa komisja chce usprawnić procedurę administracyjną

autor: Paulina Szewioła16.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:05
akta, archiwum

Obowiązujące przepisy k.p.a. nie regulują kwestii zwrotu akt sprawy organowi I instancji przez organ odwoławczy po zakończeniu postępowania odwoławczegoźródło: ShutterStock

Organ odwoławczy powinien zwracać akta sprawy organowi I instancji nie wcześniej niż po upływie terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego – uważają posłowie z sejmowej komisji do spraw petycji. Dlatego przygotowali komisyjny projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

Obowiązujące przepisy k.p.a. nie regulują kwestii zwrotu akt sprawy organowi I instancji przez organ odwoławczy po zakończeniu postępowania odwoławczego.

Brak tych regulacji różnicuje obowiązujące procedury. Przykładowo art. 234a ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) stanowi, że organ odwoławczy zwraca akta sprawy organowi I instancji nie wcześniej niż po upływie terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Analogiczne rozwiązanie przyjęto w kodeksie postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1460). Zgodnie z art. 389 k.p.c. po bezskutecznym upływie terminu do zaskarżenia wydanego wyroku sąd II instancji zwraca akta sądowi I instancji.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane