statystyki

Gminy chcą, by pieniądze z małpek wydać na szkoły

autor: Tomasz Żółciak08.01.2020, 07:56; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:56
Samorządy naciskają na resort zdrowia, by wpływy z nowej opłaty od każdego sprzedanego alkoholu o objętości do 300 ml (czyli popularnych małpek) można było przeznaczać na infrastrukturę szkolną.

Samorządy naciskają na resort zdrowia, by wpływy z nowej opłaty od każdego sprzedanego alkoholu o objętości do 300 ml (czyli popularnych małpek) można było przeznaczać na infrastrukturę szkolną.źródło: ShutterStock

Samorządy naciskają na resort zdrowia, by wpływy z nowej opłaty od każdego sprzedanego alkoholu o objętości do 300 ml (czyli popularnych małpek) można było przeznaczać na infrastrukturę szkolną. Resort zdrowia nie mówi „nie”. Przypomina jednak, że konsultacje wprowadzające to rozwiązanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów trwają do końca tygodnia.

Jednym z rozwiązań przewidzianych w przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projekcie jest właśnie wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości 1 zł za każde opakowanie jednostkowe napoju alkoholowego o pojemności do 300 ml. Obowiązek jej wnoszenia spoczywałby na przedsiębiorcach prowadzących sprzedaż wyskokowych trunków (łącznie to kilkadziesiąt tysięcy podmiotów w Polsce).

„Zgodnie z informacjami dotyczącymi banderol można przyjąć, że dzienna sprzedaż napojów alkoholowych o objętości 100–300 ml wynosi około 1,3 mln sztuk dziennie, co przy ostrożnych szacunkach może wiązać się z łączną kwotą opłat na poziomie ok. 500 mln zł (474 500 000 zł). 50 proc. środków zostanie przekazane na rachunek NFZ (237 250 000 zł), a druga część pozostanie w budżecie gminy” – przewiduje projektodawca.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • stary(2020-01-08 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Za komuny też były ,,małpki,,.Spirytus salicylowy i woda brzozowa.O 6 rano pod kioskiem Ruchu ustawiała się kolejka smakoszy tych ,,delicji,,.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane