statystyki

Gminy chcą, by pieniądze z małpek wydać na szkoły

autor: Tomasz Żółciak08.01.2020, 07:56; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:56
Samorządy naciskają na resort zdrowia, by wpływy z nowej opłaty od każdego sprzedanego alkoholu o objętości do 300 ml (czyli popularnych małpek) można było przeznaczać na infrastrukturę szkolną.

Samorządy naciskają na resort zdrowia, by wpływy z nowej opłaty od każdego sprzedanego alkoholu o objętości do 300 ml (czyli popularnych małpek) można było przeznaczać na infrastrukturę szkolną.źródło: ShutterStock

Samorządy naciskają na resort zdrowia, by wpływy z nowej opłaty od każdego sprzedanego alkoholu o objętości do 300 ml (czyli popularnych małpek) można było przeznaczać na infrastrukturę szkolną. Resort zdrowia nie mówi „nie”. Przypomina jednak, że konsultacje wprowadzające to rozwiązanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów trwają do końca tygodnia.

Jednym z rozwiązań przewidzianych w przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projekcie jest właśnie wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości 1 zł za każde opakowanie jednostkowe napoju alkoholowego o pojemności do 300 ml. Obowiązek jej wnoszenia spoczywałby na przedsiębiorcach prowadzących sprzedaż wyskokowych trunków (łącznie to kilkadziesiąt tysięcy podmiotów w Polsce).

„Zgodnie z informacjami dotyczącymi banderol można przyjąć, że dzienna sprzedaż napojów alkoholowych o objętości 100–300 ml wynosi około 1,3 mln sztuk dziennie, co przy ostrożnych szacunkach może wiązać się z łączną kwotą opłat na poziomie ok. 500 mln zł (474 500 000 zł). 50 proc. środków zostanie przekazane na rachunek NFZ (237 250 000 zł), a druga część pozostanie w budżecie gminy” – przewiduje projektodawca.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • stary(2020-01-08 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Za komuny też były ,,małpki,,.Spirytus salicylowy i woda brzozowa.O 6 rano pod kioskiem Ruchu ustawiała się kolejka smakoszy tych ,,delicji,,.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane