Albo Unia, albo inwestor – gmina musi wybrać

autor: Michał Culepa18.12.2019, 17:00
Samorząd, który sprzeda prywatnemu inwestorowi prawie połowę gruntów przed podpisaniem umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, straci całość dofinansowania. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Samorząd, który sprzeda prywatnemu inwestorowi prawie połowę gruntów przed podpisaniem umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, straci całość dofinansowania. Tak orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Samorząd, który sprzeda prywatnemu inwestorowi prawie połowę gruntów przed podpisaniem umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, straci całość dofinansowania. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła dotacji ze środków unijnych budowy infrastruktury w strefie ekonomicznej usytuowanej na terenie gminy Z. w województwie podkarpackim. Łączna kwota dofinansowania miała wynosić 3 mln zł.

Gmina złożyła stosowny wniosek w czerwcu 2012 r. Umowę ostatecznie podpisała z zarządem województwa podkarpackiego niewiele ponad rok później. Ale pomiędzy złożeniem wniosku a podpisaniem umowy doszło do transakcji, która zniweczyła wszystkie starania gminy – województwo wypowiedziało umowę i cofnęło dofinansowanie. Przyczyną była – jak się później okazało – sprzedaż około 40 proc. terenów inwestycyjnych objętych dofinansowaniem unijnym firmie japońskiej, która wybudowała na terenie gminy fabrykę części zamiennych i podzespołów samochodowych. Transakcja ta miała miejsce w październiku 2012 r., a więc ponad pół roku przed podpisaniem umowy w sprawie dotacji.

Przyczyną odmowy dofinansowania było – na co od początku wskazywało województwo – zbycie części terenu, na którego uzbrojenie miały być przeznaczone pieniądze unijne. Gmina powinna bowiem przedłożyć dowody na to, że ma do niego uprawnienia (jest właścicielem lub posiadaczem). Tymczasem dane te były nieaktualne już w chwili podpisywania umowy – gmina nie była wówczas właścicielem całego terenu. Wobec tego dofinansowanie nie mogło być zrealizowane.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane