statystyki

100 mln zł na tworzenie centrów usług społecznych

autor: Michalina Topolewska12.12.2019, 16:00
Konkurs został ogłoszony wczoraj w trakcie konferencji poświęconej CUS, która odbywała się w Kancelarii Prezydenta. To właśnie z inicjatywy głowy państwa uchwalona została ustawa z 19 lipca 2019 r. o realizacji usług społecznych przez CUS (Dz.U. poz. 1818), która zacznie obowiązywać od następnego miesiąca.

Konkurs został ogłoszony wczoraj w trakcie konferencji poświęconej CUS, która odbywała się w Kancelarii Prezydenta. To właśnie z inicjatywy głowy państwa uchwalona została ustawa z 19 lipca 2019 r. o realizacji usług społecznych przez CUS (Dz.U. poz. 1818), która zacznie obowiązywać od następnego miesiąca.źródło: ShutterStock

W styczniu 2020 r. ma ruszyć nabór wniosków w konkursie, w którym samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na tworzenie i funkcjonowanie centrów usług społecznych (CUS). W jego ramach ma powstać 30 takich jednostek.

Konkurs został ogłoszony wczoraj w trakcie konferencji poświęconej CUS, która odbywała się w Kancelarii Prezydenta. To właśnie z inicjatywy głowy państwa uchwalona została ustawa z 19 lipca 2019 r. o realizacji usług społecznych przez CUS (Dz.U. poz. 1818), która zacznie obowiązywać od następnego miesiąca. Jej przepisy przewidują, że gminy będą mogły fakultatywnie tworzyć instytucje, które będą realizować zadania z zakresu m.in. pomocy społecznej, polityki rodzinnej, wspierania niepełnosprawnych czy kultury, skierowane zarówno do ogółu mieszkańców, jak i grup o szczególnych potrzebach. Jednocześnie, aby zachęcić samorządy do zakładania centrów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło zorganizować konkurs, na który przeznaczonych będzie 100 mln zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

– Jego celem jest wypracowanie i przetestowanie funkcjonowania 30 modelowych rozwiązań w zakresie CUS. Pozwoli to gminom na dostosowanie świadczonych usług do potrzeb mieszkańców, i do własnych możliwości finansowych – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane