statystyki

100 mln zł na tworzenie centrów usług społecznych

autor: Michalina Topolewska12.12.2019, 16:00
Konkurs został ogłoszony wczoraj w trakcie konferencji poświęconej CUS, która odbywała się w Kancelarii Prezydenta. To właśnie z inicjatywy głowy państwa uchwalona została ustawa z 19 lipca 2019 r. o realizacji usług społecznych przez CUS (Dz.U. poz. 1818), która zacznie obowiązywać od następnego miesiąca.

Konkurs został ogłoszony wczoraj w trakcie konferencji poświęconej CUS, która odbywała się w Kancelarii Prezydenta. To właśnie z inicjatywy głowy państwa uchwalona została ustawa z 19 lipca 2019 r. o realizacji usług społecznych przez CUS (Dz.U. poz. 1818), która zacznie obowiązywać od następnego miesiąca.źródło: ShutterStock

W styczniu 2020 r. ma ruszyć nabór wniosków w konkursie, w którym samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na tworzenie i funkcjonowanie centrów usług społecznych (CUS). W jego ramach ma powstać 30 takich jednostek.

Konkurs został ogłoszony wczoraj w trakcie konferencji poświęconej CUS, która odbywała się w Kancelarii Prezydenta. To właśnie z inicjatywy głowy państwa uchwalona została ustawa z 19 lipca 2019 r. o realizacji usług społecznych przez CUS (Dz.U. poz. 1818), która zacznie obowiązywać od następnego miesiąca. Jej przepisy przewidują, że gminy będą mogły fakultatywnie tworzyć instytucje, które będą realizować zadania z zakresu m.in. pomocy społecznej, polityki rodzinnej, wspierania niepełnosprawnych czy kultury, skierowane zarówno do ogółu mieszkańców, jak i grup o szczególnych potrzebach. Jednocześnie, aby zachęcić samorządy do zakładania centrów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło zorganizować konkurs, na który przeznaczonych będzie 100 mln zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

– Jego celem jest wypracowanie i przetestowanie funkcjonowania 30 modelowych rozwiązań w zakresie CUS. Pozwoli to gminom na dostosowanie świadczonych usług do potrzeb mieszkańców, i do własnych możliwości finansowych – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane