statystyki

Windows 7 odchodzi do lamusa. Gminy czekają wydatki

autor: Jakub Styczyński20.10.2019, 12:00
14 stycznia 2020 r. kończy się okres wsparcia popularnego systemu operacyjnego Windows 7. Jego producent, firma Microsoft, ostrzega, że choć komputery z tym oprogramowaniem będą wciąż działać, to jednak będą bardziej narażone na wirusy i ataki z zewnątrz. By się przed nimi uchronić, ze względu na bezpieczeństwo danych, system operacyjny warto zmienić. Ale nie wszyscy widzą taką potrzebę.

14 stycznia 2020 r. kończy się okres wsparcia popularnego systemu operacyjnego Windows 7. Jego producent, firma Microsoft, ostrzega, że choć komputery z tym oprogramowaniem będą wciąż działać, to jednak będą bardziej narażone na wirusy i ataki z zewnątrz. By się przed nimi uchronić, ze względu na bezpieczeństwo danych, system operacyjny warto zmienić. Ale nie wszyscy widzą taką potrzebę.źródło: ShutterStock

Za niecałe trzy miesiące ten popularny system operacyjny stanie się bardziej podatny na ataki hakerskie. Jednostki, które go wykorzystują, muszą kupić nowe oprogramowanie. Inaczej grożą im nie tylko ataki z zewnątrz, lecz także kary.

14 stycznia 2020 r. kończy się okres wsparcia popularnego systemu operacyjnego Windows 7. Jego producent, firma Microsoft, ostrzega, że choć komputery z tym oprogramowaniem będą wciąż działać, to jednak będą bardziej narażone na wirusy i ataki z zewnątrz. By się przed nimi uchronić, ze względu na bezpieczeństwo danych, system operacyjny warto zmienić. Ale nie wszyscy widzą taką potrzebę. W ostatnim czasie grupa posłów Kukiz’15 postanowiła przepytać wszystkie resorty, czy są na zmiany przygotowane. Większość stwierdziła, że na wymianę systemu trzeba będzie jeszcze poczekać. Najciekawsza była odpowiedź ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Jak napisał, zakończenie wsparcia dla Windows 7 w styczniu 2020 r. nie oznacza, że system ten okaże się bezużyteczny i otwarty na ataki. „Może minąć dużo czasu, zanim pojawią się krytyczne podatności bezpieczeństwa, na które nie będzie poprawek” – ocenił szef resortu. Czy oznacza to, że samorządy mogą spać spokojnie i nie przejmować się stanem swoich komputerów? Chyba jednak nie, bo eksperci przestrzegają – hakerzy tylko na to czekają.

Dodatkowe zagrożenie

Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, tłumaczy, że brak gwarancji producenta dla systemu operacyjnego oznacza, iż przestaje on wypuszczać na rynek jego aktualizacje, w tym także te zapewniające bezpieczeństwo. Jeśli hakerzy odnajdą w takim systemie krytyczną lukę, to potencjalnie będą mogli wykorzystywać ją przez nieograniczony czas. – Wraz z zakończeniem wsparcia dla Windowsa 7 można się spodziewać, że wersje niektórych programów przeznaczonych konkretnie na ten system również przestaną być rozwijane i aktualizowane przez ich twórców. Może to rodzić dodatkowe zagrożenie, jeśli hakerzy odnajdą istotne dziury w niewspieranych już aplikacjach – mówi Kamil Sadkowski. Dodaje, że w przeszłości Microsoft decydował się wypuścić aktualizację bezpieczeństwa dla niewspieranej już przez siebie przeglądarki lub systemu operacyjnego, w sytuacji gdy została w nich ujawniona bardzo poważna i aktywnie wykorzystywana podatność na zagrożenia. Nie łatał jednak wszystkich dziur w oprogramowaniu. Jacek Orłowski, redaktor naczelny miesięcznika „IT w Administracji”, mówi wprost, że korzystanie z systemu operacyjnego, dla którego nie wychodzą regularnie poprawki bezpieczeństwa, zwiększa ryzyko ataku. – Dlatego stanowiska komputerowe pracujące pod kontrolą takiego systemu muszą być objęte szczególnym nadzorem. Nie należy wystawiać ich bezpośrednio do internetu, instalować w nich dodatkowego oprogramowania zabezpieczającego czy monitorować ich aktywności. Najlepiej w ogóle odłączyć takie końcówki od jakiejkolwiek sieci komputerowej – mówi ekspert.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane