statystyki

Opłata za wyżywienie bez indywidualnych ustaleń

autor: Michalina Topolewska16.10.2019, 09:29; Aktualizacja: 16.10.2019, 10:01

Rada gminy powinna w uchwale określić maksymalną kwotę opłaty ponoszą przez rodziców na zapewnienie posiłków dla wszystkich dzieci przebywających w żłobku.

Tak wskazał wojewoda śląski, który stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radę miasta w Świętochłowicach określającą wysokość opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobkach i klubach dziecięcych. Zastrzeżenia wojewody dotyczyły zapisu, z którego wynikało, że maksymalna dzienna opłata za wyżywienie malucha wynosi 10 zł miesięcznie, natomiast w przypadku dzieci z dietami, należność jest ustalana indywidualnie w zależności od stosowanych produktów. W ocenie organu nadzoru radni w ten sposób wykroczyli poza delegację do wydania uchwały – wyrażoną w art. 58 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 409 ze zm.). Uzasadniał to tym, że rada przyznała organowi, który wykonuje uchwałę, prawo do określania opłaty za wyżywienie dzieci z dietami, w tym także na poziomie wyższym niż 10 zł, podczas gdy należy to do jej wyłącznej kompetencji.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane