statystyki

Opłata za wyżywienie bez indywidualnych ustaleń

autor: Michalina Topolewska16.10.2019, 09:29; Aktualizacja: 16.10.2019, 10:01

Rada gminy powinna w uchwale określić maksymalną kwotę opłaty ponoszą przez rodziców na zapewnienie posiłków dla wszystkich dzieci przebywających w żłobku.

Tak wskazał wojewoda śląski, który stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radę miasta w Świętochłowicach określającą wysokość opłaty za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobkach i klubach dziecięcych. Zastrzeżenia wojewody dotyczyły zapisu, z którego wynikało, że maksymalna dzienna opłata za wyżywienie malucha wynosi 10 zł miesięcznie, natomiast w przypadku dzieci z dietami, należność jest ustalana indywidualnie w zależności od stosowanych produktów. W ocenie organu nadzoru radni w ten sposób wykroczyli poza delegację do wydania uchwały – wyrażoną w art. 58 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 409 ze zm.). Uzasadniał to tym, że rada przyznała organowi, który wykonuje uchwałę, prawo do określania opłaty za wyżywienie dzieci z dietami, w tym także na poziomie wyższym niż 10 zł, podczas gdy należy to do jej wyłącznej kompetencji.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane