Trwają konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania w dzielnicach Wola i Praga Północ. Propozycja Zarządu Dróg Miejskich, która jest wynikiem m.in. apeli mieszkańców, zakłada powiększenie liczby płatnych miejsc postojowych o 25-30 proc. w stosunku do stanu obecnego.

Konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania na Woli i Pradze Północ rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do 10 listopada. W tym czasie stołeczny Zarząd Dróg Miejskich planuje kilkanaście spotkań z mieszkańcami. Efektem konsultacji ma być wypracowana wspólnie z mieszkańcami rekomendacja dla zarządu miasta i radnych, którzy ostatecznie podejmą decyzję o rozszerzeniu stref.

"Decyzja o tym, czy ta strefa zostanie rozszerzona jeszcze nie zapadła. Rozpoczynamy ten proces i chcemy przeprowadzić go wspólnie z mieszkańcami. Chcemy razem przyjrzeć się po kolei wszystkim ulicom, temu jak mogłyby one wyglądać, gdyby ta strefa została wprowadzona i odpowiedzieć na pytania, z czym to się wiąże, jakie będą konsekwencje wprowadzenia strefy" - zaznaczył w rozmowie z PAP Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Dodał, że oprócz ogólnych spotkań dla całych dzielnic przeprowadzone zostaną spotkania z mieszkańcami, podczas których każdy będzie miał szansę obejrzeć co zmieni się pod jego domem. Zaznaczył również, że po rozszerzeniu strefy, liczba płatnych miejsc parkingowych wzrośnie o około 30 proc. Jeśli zaś chodzi o obszar, strefa powiększy się jeszcze bardziej, bo w jej skład wejdą m.in. cały cmentarz na Powązkach i rejon ZOO.

Pieńkos zaznaczył, że o rozszerzenie stref w obu dzielnicach apelowali zarówno mieszkańcy jak i władze dzielnic. Jak przekazał, na Pradze petycję w tej sprawie podpisało 1,5 tys., mieszkańców. Z apelami zwracali się również poszczególni radni i całe rady dzielnic.

Powodem rozszerzenia stref jest rozbudowa II linii metra, co według ZDM pogorszy sytuację parkingową w tym rejonie.

"Liczymy się z tym, że nowe stacje metra zawsze przyciągają tych, którzy przyjeżdżają samochodem i później przesiadają się do komunikacji miejskiej. Nasze analizy wskazują, że już w tej chwili w tych obszarach jest trudno o znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Jeśli dojdą do tego kierowcy, którzy zostawią tutaj swoje samochody przesiadając się do metra, to mieszkańcy nie będą w stanie znaleźć miejsc parkingowych" - zauważył Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Jak poinformował ZDM, po zakończeniu konsultacji, które trwają do 10 listopada, Zarząd rozpatrzy wszystkie uwagi mieszkańców i naniesie ewentualne poprawki do projektu. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku ZDM przedłoży rekomendacje władzom miasta, które podejmą decyzję o rozszerzeniu stref. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, strefy zostaną rozszerzone najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. "To spora operacja, która obejmie kilkadziesiąt ulic, na których musimy przeprowadzić prace związane z wymianą oznakowania i malowaniem miejsc postojowych" - wyjaśnił Pieńkos.