statystyki

Sejm wasz, Senat nasz. Włodarze szykują projekty ustaw na okres powyborczy

autor: Tomasz Żółciak01.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.10.2019, 08:33
Sejm

Sejmźródło: ShutterStock

Lokalni włodarze szykują projekty ustaw na okres powyborczy. Wykorzystają do tego izbę wyższą. Tam opozycja ma szanse coś ugrać.

Chodzi o projekty, które miałyby stopniowo realizować wizję państwa zdecentralizowanego, zawartą w 21 postulatach samorządowych. – Mamy całkiem sporo tych projektów, co najmniej kilkanaście. To pakiet ustaw finansowych, ustawa o wynagrodzeniach, ustawa przekazująca PIT do samorządów czy ustawa środowiskowa, wprowadzająca subwencję ekologiczną dla gmin – twierdzi jeden z włodarzy.

Projekty wnoszone przez samorządowców rzadko przechodzą pełną ścieżkę legislacyjną, za to często lądują w sejmowej zamrażarce. Dlatego ciekawsze jest to, w jaki sposób zamierzają w przyszłym parlamencie lobbować za interesami gmin czy powiatów. Z naszych informacji wynika, że raczej nie będzie to ścieżka sejmowa (gdy poparcia dla projektu ustawy szuka się wśród posłów) czy obywatelska (związana ze zbiórką podpisów wśród mieszkańców).

– Naszą forpocztą będzie Senat – potwierdza nam jeden z rozmówców. To, że włodarze wiążą nadzieje z Senatem, oznacza jednocześnie, że de facto obstawili wynik wyborów. – Nie ma co ukrywać, że to po części zimna kalkulacja polityczna. Prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydatów opozycji jest większe w przypadku Senatu niż Sejmu – przyznaje Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i członek zarządu Związku Miast Polskich (ZMP) .


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane