statystyki

Żółciak: Już nie landyzacja Polski, ale wciąż pobożne życzenia

autor: Tomasz Żółciak02.09.2019, 08:02; Aktualizacja: 02.09.2019, 08:08
Tomasz Żółciak

Tomasz Żółciakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Samorządowcy przedstawili w Gdańsku końcową wersję 21 postulatów ustrojowych. Zniknęła najbardziej kontrowersyjna teza o likwidacji urzędu wojewody. Poza tym zmiany są kosmetyczne i mają na celu doprecyzowanie intencji autorów, ale w dalszym ciągu trudno nie odnieść wrażenia, że większość propozycji – jeśli nie wszystkie – zostanie tylko na papierze.

To osłabianie państwa polskiego, landyzacja kraju, dążenie do wprowadzenia podatku katastralnego – tak politycy PiS zrecenzowali 21 tez zaprezentowanych w czerwcu przez samorządowców. I nic dziwnego, w końcu PiS przyjął centralistyczny model zarządzania państwem, a tymczasem wśród samorządowych propozycji znalazło się zniesienie limitu kadencji włodarzy, likwidacja urzędu wojewody, zwiększenie samodzielności samorządów w zakresie podatków lokalnych czy przekształcenie Senatu w izbę samorządową.

Samorządowcy od początku przekonywali, że to tylko wstępne propozycje, które zostaną szeroko skonsultowane, a postulaty zostaną skierowane do wszystkich sił politycznych w kraju z nadzieją na włączenie ich do programów wyborczych. Zapowiedzieli również, że na podstawie sporządzonych tez włodarze przygotują projekty ustaw, które złożą pod obrady nowego parlamentu.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane