Więcej z PIT na domy pomocy społecznej

autor: Łukasz Zalewski28.08.2019, 19:00
Udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych wyniesie 38,16 proc., co oznacza wzrost o 0,08 pkt proc. – informuje Ministerstwo Finansów. Niezależnie od tego, do gminnej kasy w przyszłym roku wpłynie mniej środków z PIT.

Udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych wyniesie 38,16 proc., co oznacza wzrost o 0,08 pkt proc. – informuje Ministerstwo Finansów. Niezależnie od tego, do gminnej kasy w przyszłym roku wpłynie mniej środków z PIT.źródło: ShutterStock

Udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych wyniesie 38,16 proc., co oznacza wzrost o 0,08 pkt proc. – informuje Ministerstwo Finansów. Niezależnie od tego, do gminnej kasy w przyszłym roku wpłynie mniej środków z PIT.

Wzrost udziału gmin w PIT to standardowa, coroczna podwyżka, przewidziana w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art. 9 ust. 1 w związku z art. 89 ustawy, t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1530 ze zm.). Jak przypomina Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, są to pieniądze na konkretne zadanie gmin – finansowanie osób znajdujących się w domach opieki społecznej (DPS). Im więcej osób wyślą do nich gminy, tym wyższa korekta udziałów z PIT.

Mimo że to powiaty prowadzą DPS-y, to finansowanie pensjonariuszy przechodzi stopniowo na gminy. Taki mechanizm przewiduje bowiem ustawa o dochodach JST. Jak mówi Porawski, są to symboliczne podwyżki.

– Statystycznie są one wystarczające na sfinansowanie funkcjonowania domów pomocy społecznej – przyznaje dyrektor ZMP. Nie oznacza to, że gminy do tego nie dokładają z własnych środków. Andrzej Porawski tłumaczy to na przykładzie. Jeśli z jednej gminy w domu pomocy społecznej jest pięć osób, a z drugiej żadna, a każda z gmin dostaje pieniądze na sfinansowanie pobytu 2,5 osoby, to jedna będzie miała za dużo środków na ten cel, a drugiej zabraknie pieniędzy. – Nie można jednak tego rozwiązać inaczej, aby pieniądze szły za człowiekiem, bo nie wiadomo, z jakich gmin DPS-y będą mieli pensjonariuszy – mówi Porawski.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane