statystyki

Zerowy PIT dla młodych uszczupli fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska20.08.2019, 10:49; Aktualizacja: 20.08.2019, 10:50
niepełnosprawny

Jeżeli pracownik poniżej 26. roku życia złożył pracodawcy oświadczenie, że jego dochody są zwolnione z PIT, to ten nie może przekazywać części jego zaliczki na podatek na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).źródło: ShutterStock

Jeżeli pracownik poniżej 26. roku życia złożył pracodawcy oświadczenie, że jego dochody są zwolnione z PIT, to ten nie może przekazywać części jego zaliczki na podatek na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Ta zmiana jest związana z wejściem w życie od 1 sierpnia br. nowelizacji ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), wprowadzającej zerowy PIT dla młodych. Przewiduje ona, że osoby, które nie skończyły 26 lat i osiągają przychody z tytułu stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy-zlecenia, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, są zwolnione z podatku – pod warunkiem że nie będą przekraczać 85,5 tys. zł w skali roku (w br. ten limit jest niższy i wynosi 35,6 tys. zł, bo będzie obowiązywać tylko przez pięć miesięcy). Jednocześnie, aby młody pracownik mógł już od sierpnia otrzymywać wyższe wynagrodzenie, musi złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia z PIT. Natomiast od przyszłego roku nie będzie to już potrzebne, bo ulga podatkowa będzie przysługiwać już przy obliczaniu zaliczek na podatek.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Chytry lisek(2019-08-20 12:15) Zgłoś naruszenie 20

  Beznadziejna pisanina. Pismaki traktują obniżanie podatków przez PiS jako zuooooooooooooooo absolutne. I nagle jak grzyby po deszczu wyskakują argumenty kto zbiednieje z tego powodu, że jakiejś części społeczeństwa więcej w kieszeni zostaje. Zapewne gdyby na obniżkę wpadła PO to byłoby ganc-pomada. Ale czekaj - PO na nic takiego nie wpadło mimo, że rządziło 2x dłużej.

  Odpowiedz
 • Xyz(2019-08-20 11:50) Zgłoś naruszenie 03

  Przestańcie nazywać ten niekonstytucyjny potworek "pitem dla młodych" ktoś ma 26 lat i 1 dzień i jest już stary? Napiszcie lepiej że to emeryci są uciskani a beneficjenci zerowego pitu będą nakręcali inflację szastając pieniędzmi na lewo i prawo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • podatek = zło(2019-08-20 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Naczelnik dobrze to wymyślił, emeryci cisną na młodych i na odwrót. Okazuje się, że jedyny dobroduszny to naczelnik państwa, rozdaje pieniądze tych, którzy nie mają czasu na chodzenie po ulicach i darcie gęby o swoje pieniądze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane