statystyki

Zerowy PIT dla młodych uszczupli fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska20.08.2019, 10:49; Aktualizacja: 20.08.2019, 10:50
niepełnosprawny

Jeżeli pracownik poniżej 26. roku życia złożył pracodawcy oświadczenie, że jego dochody są zwolnione z PIT, to ten nie może przekazywać części jego zaliczki na podatek na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).źródło: ShutterStock

Jeżeli pracownik poniżej 26. roku życia złożył pracodawcy oświadczenie, że jego dochody są zwolnione z PIT, to ten nie może przekazywać części jego zaliczki na podatek na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Ta zmiana jest związana z wejściem w życie od 1 sierpnia br. nowelizacji ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), wprowadzającej zerowy PIT dla młodych. Przewiduje ona, że osoby, które nie skończyły 26 lat i osiągają przychody z tytułu stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy-zlecenia, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, są zwolnione z podatku – pod warunkiem że nie będą przekraczać 85,5 tys. zł w skali roku (w br. ten limit jest niższy i wynosi 35,6 tys. zł, bo będzie obowiązywać tylko przez pięć miesięcy). Jednocześnie, aby młody pracownik mógł już od sierpnia otrzymywać wyższe wynagrodzenie, musi złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia z PIT. Natomiast od przyszłego roku nie będzie to już potrzebne, bo ulga podatkowa będzie przysługiwać już przy obliczaniu zaliczek na podatek.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Chytry lisek(2019-08-20 12:15) Zgłoś naruszenie 20

  Beznadziejna pisanina. Pismaki traktują obniżanie podatków przez PiS jako zuooooooooooooooo absolutne. I nagle jak grzyby po deszczu wyskakują argumenty kto zbiednieje z tego powodu, że jakiejś części społeczeństwa więcej w kieszeni zostaje. Zapewne gdyby na obniżkę wpadła PO to byłoby ganc-pomada. Ale czekaj - PO na nic takiego nie wpadło mimo, że rządziło 2x dłużej.

  Odpowiedz
 • Xyz(2019-08-20 11:50) Zgłoś naruszenie 03

  Przestańcie nazywać ten niekonstytucyjny potworek "pitem dla młodych" ktoś ma 26 lat i 1 dzień i jest już stary? Napiszcie lepiej że to emeryci są uciskani a beneficjenci zerowego pitu będą nakręcali inflację szastając pieniędzmi na lewo i prawo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • podatek = zło(2019-08-20 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Naczelnik dobrze to wymyślił, emeryci cisną na młodych i na odwrót. Okazuje się, że jedyny dobroduszny to naczelnik państwa, rozdaje pieniądze tych, którzy nie mają czasu na chodzenie po ulicach i darcie gęby o swoje pieniądze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane