statystyki

Spór o wynagrodzenia za odpoczynek lekarza po dyżurze. Minister wyjaśnia, szpitale idą w zaparte

autor: Agata Szczepańska04.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 04.02.2019, 08:07
Uregulowanie zejść z dyżuru to jeden z zapisów zeszłorocznego porozumienia kończącego protest rezydentów.

Uregulowanie zejść z dyżuru to jeden z zapisów zeszłorocznego porozumienia kończącego protest rezydentów.źródło: ShutterStock

Nie widać końca sporu o wynagrodzenia za odpoczynek lekarza po dyżurze. Choć resort zdrowia wydał stanowisko, w którym podkreśla, że nie należy z tego tytułu pomniejszać płac, dyrektorzy niektórych szpitali nadal to robią, powołując się na wyroki sądów.

Uregulowanie zejść z dyżuru to jeden z zapisów zeszłorocznego porozumienia kończącego protest rezydentów. Chodzi o to, żeby pełnienie dyżuru i skorzystanie z prawa do odpoczynku nie oznaczały wydłużenia okresu szkolenia specjalizacyjnego w razie niewykonania z tych przyczyn normy czasu pracy ani pogorszenia warunków pracy i płacy.

– Czas odpoczynku po dyżurze wynika z kodeksu pracy. Lekarz powinien mieć przynajmniej 11 godzin wolnego. Poza tym w ciągu tygodnia musi mieć co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, czyli np. po dyżurze sobotnim nie powinien przychodzić w poniedziałek do pracy – tłumaczy Michał Bulsa, członek zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dodaje, że ten przepis bywa często omijany. Pozwala na to art. 95 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2190 ze zm.), zgodnie z którym w wyjątkowych przypadkach można zrezygnować z tej zasady, jeśli stanowiłoby to zagrożenie dla pacjentów.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane