statystyki

Spór o wynagrodzenia za odpoczynek lekarza po dyżurze. Minister wyjaśnia, szpitale idą w zaparte

autor: Agata Szczepańska04.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 04.02.2019, 08:07
Uregulowanie zejść z dyżuru to jeden z zapisów zeszłorocznego porozumienia kończącego protest rezydentów.

Uregulowanie zejść z dyżuru to jeden z zapisów zeszłorocznego porozumienia kończącego protest rezydentów.źródło: ShutterStock

Nie widać końca sporu o wynagrodzenia za odpoczynek lekarza po dyżurze. Choć resort zdrowia wydał stanowisko, w którym podkreśla, że nie należy z tego tytułu pomniejszać płac, dyrektorzy niektórych szpitali nadal to robią, powołując się na wyroki sądów.

Uregulowanie zejść z dyżuru to jeden z zapisów zeszłorocznego porozumienia kończącego protest rezydentów. Chodzi o to, żeby pełnienie dyżuru i skorzystanie z prawa do odpoczynku nie oznaczały wydłużenia okresu szkolenia specjalizacyjnego w razie niewykonania z tych przyczyn normy czasu pracy ani pogorszenia warunków pracy i płacy.

– Czas odpoczynku po dyżurze wynika z kodeksu pracy. Lekarz powinien mieć przynajmniej 11 godzin wolnego. Poza tym w ciągu tygodnia musi mieć co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, czyli np. po dyżurze sobotnim nie powinien przychodzić w poniedziałek do pracy – tłumaczy Michał Bulsa, członek zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dodaje, że ten przepis bywa często omijany. Pozwala na to art. 95 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2190 ze zm.), zgodnie z którym w wyjątkowych przypadkach można zrezygnować z tej zasady, jeśli stanowiłoby to zagrożenie dla pacjentów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane