Uchylić nieba ochotniczym strażom pożarnym, wyprostować sytuację z nowymi dowodami osobistymi, poprawić bezpieczeństwo ludności w sytuacji zagrożeń pogodowych i dokończyć reformę w służbach – to priorytety minister Witek.
Nowe szefostwo MSWiA nakreśliło swoje plany na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami. Jednym z ważniejszych projektów ma być podwyższenie rangi ochotniczych straży pożarnych (OSP). – Chcemy, by nareszcie dostrzeżono rolę strażaków ochotników. Służbę pełnią 24 godziny na dobę, ochotniczo i nie mają z tego pieniędzy. Nie możemy zostawić bez opieki tych ponad 700 tys. osób – przekonuje minister.
Jeszcze w tym roku rząd przeznaczy 82 mln zł dla tej formacji, a pieniądze mają być skierowane na zadania, które OSP już organizują we własnym zakresie, np. przedsięwzięcia służące „krzewieniu sportu i kultury fizycznej” czy propagujące zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom pożaru. Teraz te zadania zostały wpisane do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej i mają być finansowane przez budżet państwa. Przygotowany przez MSWiA projekt został w tym tygodniu przyjęty przez Radę Ministrów.