Samorządy chcą integrować imigrantów, ale nie mają jak i za co

autor: Katarzyna Nocuń10.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 10.07.2019, 19:33
400 tys. tyle osób z ważnymi zezwoleniami na pobyt długoterminowy jest w Polsce, w tym 199 tys. z Ukrainy

400 tys. tyle osób z ważnymi zezwoleniami na pobyt długoterminowy jest w Polsce, w tym 199 tys. z Ukrainyźródło: ShutterStock

Rozwój regionów będzie zależał od cudzoziemców – podkreślają marszałkowie województw. Rozwiązanie widzą w integracji. Na nią brakuje jednak środków, narzędzi i kompetencji.

Samorządowcy zdają sobie sprawę, że obcokrajowcy – studenci, pracownicy, konsumenci, przedsiębiorcy, inwestorzy i podatnicy – odgrywają coraz większą rolę w lokalnych społecznościach. Zwłaszcza że coraz większym problemem staje się brak osób w wieku produkcyjnym na rynku pracy. Marszałkowie województw w stanowisku przyjętym podczas ostatniego konwentu chcą „pełnego i świadomego wykorzystania ich potencjału dla ekonomicznego, społecznego i kulturowego rozwoju polskich regionów”. Chcieliby wzmocnienia kompetencji samorządu województwa na rynku pracy, w obszarze pomocy społecznej i edukacji.

Tymczasem z dokumentu MSWiA „Polityka migracyjna Polski” (pierwsza o nim pisała „Rzeczpospolita”) wynika, że imigracja powinna być przede wszystkim „crykulacyjna” i „krótkoterminowa”, koncentrować się na bieżących potrzebach rynku pracy. Polski rząd chce imigrantów najpierw integrować, a potem asymilować. A ich rolę widzi w uzupełnianiu luk na rynku pracy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-07-10 21:26) Zgłoś naruszenie 41

    Samorządy trzeba wymienić . A marszałków , starostów itp. element - zlikwidować . Tzw. imigranci i tzw. uchodźcy - won !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane