statystyki

Samorządy chcą integrować imigrantów, ale nie mają jak i za co

autor: Katarzyna Nocuń10.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 10.07.2019, 19:33
400 tys. tyle osób z ważnymi zezwoleniami na pobyt długoterminowy jest w Polsce, w tym 199 tys. z Ukrainy

400 tys. tyle osób z ważnymi zezwoleniami na pobyt długoterminowy jest w Polsce, w tym 199 tys. z Ukrainyźródło: ShutterStock

Rozwój regionów będzie zależał od cudzoziemców – podkreślają marszałkowie województw. Rozwiązanie widzą w integracji. Na nią brakuje jednak środków, narzędzi i kompetencji.

Samorządowcy zdają sobie sprawę, że obcokrajowcy – studenci, pracownicy, konsumenci, przedsiębiorcy, inwestorzy i podatnicy – odgrywają coraz większą rolę w lokalnych społecznościach. Zwłaszcza że coraz większym problemem staje się brak osób w wieku produkcyjnym na rynku pracy. Marszałkowie województw w stanowisku przyjętym podczas ostatniego konwentu chcą „pełnego i świadomego wykorzystania ich potencjału dla ekonomicznego, społecznego i kulturowego rozwoju polskich regionów”. Chcieliby wzmocnienia kompetencji samorządu województwa na rynku pracy, w obszarze pomocy społecznej i edukacji.

Tymczasem z dokumentu MSWiA „Polityka migracyjna Polski” (pierwsza o nim pisała „Rzeczpospolita”) wynika, że imigracja powinna być przede wszystkim „crykulacyjna” i „krótkoterminowa”, koncentrować się na bieżących potrzebach rynku pracy. Polski rząd chce imigrantów najpierw integrować, a potem asymilować. A ich rolę widzi w uzupełnianiu luk na rynku pracy.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-07-10 21:26) Zgłoś naruszenie 41

    Samorządy trzeba wymienić . A marszałków , starostów itp. element - zlikwidować . Tzw. imigranci i tzw. uchodźcy - won !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane