statystyki

Gminy mogą stosować różne metody ustalania proporcji dla celów odliczania VAT

autor: Łukasz Zalewski08.04.2019, 20:00
WSA nie miał wątpliwości, że w tym wypadku najbardziej miarodajną będzie metoda wskazana przez gminę, czyli bazująca na zużyciu wody i odprowadzaniu ścieków.

WSA nie miał wątpliwości, że w tym wypadku najbardziej miarodajną będzie metoda wskazana przez gminę, czyli bazująca na zużyciu wody i odprowadzaniu ścieków.źródło: ShutterStock

Jednostki samorządu terytorialnego mogą korzystać z różnych metod ustalania proporcji dla celów odliczania VAT, w zależności od przedmiotu działalności – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła gminy, w której 99 proc. usług dostawy wody jest świadczonych w ramach działalności gospodarczej. Podobnie – 88 proc. usług odprowadzania ścieków. To oznacza, że na własne cele, niepodlegające VAT, gmina zużywa 1 proc. wody i odbiera 12 proc. ścieków.

Spór z fiskusem dotyczył tego, w jakim zakresie może ona odliczać VAT wynikający z otrzymywanych faktur, a więc jaki powinna stosować prewspółczynnik.

Gmina uważała, że może go obliczać, biorąc pod uwagę udział liczby metrów sześciennych dostarczonej wody (odpowiednio – odprowadzonych ścieków) na rzecz odbiorców zewnętrznych (czynności opodatkowane VAT) w ogólnej liczbie metrów sześciennych dostarczonej wody (odprowadzonych ścieków).


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane