statystyki

Gminy będą informować o wydatkach na zarządzanie śmieciami

autor: Katarzyna Nocuń08.04.2019, 09:56; Aktualizacja: 08.04.2019, 09:56
Propozycje dotyczące raportowania wydatków na śmieci to kwestia przyszłości.

Propozycje dotyczące raportowania wydatków na śmieci to kwestia przyszłości.źródło: ShutterStock

W kolejnych rocznych sprawozdaniach budżetowych gminy będą informować szczegółowo o wydatkach na zarządzanie śmieciami. Takie rozwiązania proponuje Ministerstwo Środowiska.

Na przygotowanie sprawozdań budżetowych gminy miały czas do końca marca. Natomiast do końca czerwca rady gminne i miejskie podejmują decyzje, czy udzielić absolutorium wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta. Resort środowiska, który próbuje uszczelniać śmieciowy system, chce, aby samorządy w swoich sprawozdaniach wyszczególniały wydatki związane z zagospodarowaniem odpadów. Przepis w tej sprawie znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.).

Gminy miałyby podawać koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych. W rocznych sprawozdaniach budżetowych miałaby się także znaleźć informacja o wydatkach ponoszonych na tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania śmieci, obsługi administracyjnej całego systemu i edukacji ekologicznej mieszkańców.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane