Wojewodowie potwierdzają – nie wszystkie samorządy stosują się do przepisów o uwłaszczeniu

autor: Piotr Pałka13.03.2019, 08:25; Aktualizacja: 13.03.2019, 10:33
Urzędnik

Wyliczana na podstawie rocznej stawki za użytkowanie wieczyste opłata przekształceniowa ma wynagradzać jednostkom samorządu zmianę własności gruntu.źródło: ShutterStock

Bez wskazania warunków, na jakich udziela się ulg, i podania wysokości stawek procentowych uchwała rady gminy jest nieważna.

Wyliczana na podstawie rocznej stawki za użytkowanie wieczyste opłata przekształceniowa ma wynagradzać jednostkom samorządu zmianę własności gruntu. Ponieważ nierzadko jest to kilkanaście tysięcy złotych, gminy decydują się na wprowadzenie bonifikat dla mieszkańców. Dodatkowym impulsem jest to, że w stosunku do gruntu Skarbu Państwa ulgi są ustawowo określone i zależą m.in. od terminu, w jakim opłata zostanie uiszczona. Konieczne jest właściwe przygotowanie uchwał ustanawiających bonifikaty.

Z art. 9 ust. 4, 4a i 5 ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716 ze zm.) wynika, że w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej (lub płatnej za dany rok) za przekształcenie gruntu stanowiącego własność jednostki samorządu terytorialnego, organ wykonawczy JST może udzielić osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty od tej opłaty na podstawie uchwały właściwej rady albo sejmiku. Ulga ta może obejmować również stanowiska postojowe i garaże.

Wojewodowie kwestionują wadliwe prawo

W czym jest problem? Otóż niektóre gminy nie stosują się do przepisów. Zgodnie z tymi regulacjami w uchwale rady albo sejmiku trzeba określić warunki udzielania bonifikat, np. brak zaległości podatkowych wobec miasta, oraz wysokość ich stawek procentowych, np. 60 proc. w pierwszym roku od uwłaszczenia. I to jest obligatoryjne. W przypadku braku tych elementów uchwała jest nieważna i nie ma możliwości udzielenia na jej podstawie bonifikat.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane