statystyki

Terytorialny chaos w samorządach: Brak miejscowych planów zagospodarowania kosztuje nas 84 mld zł rocznie

autor: Jakub Pawłowski13.03.2019, 17:00
pieniądze

W przeliczeniu na głowę każdy z nas płaci ponad 2,2 tys. zł rocznie m.in. na utrzymanie infrastruktury przesyłowej (np. wodociągów i sieci kanalizacyjnej), która łączy oddalone od siebie osiedla i nieruchomości.źródło: ShutterStock

Niekontrolowane rozlewanie się miast i chaos przestrzenny spowodowany brakiem miejscowych planów zagospodarowania kosztuje nas 84 mld zł rocznie. To najnowsze ustalenia naukowców z Polskiej Akademii Nauk, którzy sprawdzili, jak brak spójnej polityki terytorialnej rzutuje na gminy i ich mieszkańców.

W przeliczeniu na głowę każdy z nas płaci ponad 2,2 tys. zł rocznie m.in. na utrzymanie infrastruktury przesyłowej (np. wodociągów i sieci kanalizacyjnej), która łączy oddalone od siebie osiedla i nieruchomości.

Duże odległości między miejscami zamieszkania a większymi ośrodkami, gdzie zwykle ulokowane są szkoły, punkty usługowe i miejsca pracy, rzutują też na rosnące koszty transportu. Rozproszona zabudowa przy braku dogodnej infrastruktury wymusza posiadanie samochodu i dojazdy na własną rękę. W samej tylko aglomeracji warszawskiej winduje to koszty codziennych podróży na linii dompraca o ponad 600 mln zł rocznie – wyliczają naukowcy. W skali całego kraju za nieefektywny transport płacimy ponad 31 mld zł.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane