statystyki

Terytorialny chaos w samorządach: Brak miejscowych planów zagospodarowania kosztuje nas 84 mld zł rocznie

autor: Jakub Pawłowski13.03.2019, 17:00
pieniądze

W przeliczeniu na głowę każdy z nas płaci ponad 2,2 tys. zł rocznie m.in. na utrzymanie infrastruktury przesyłowej (np. wodociągów i sieci kanalizacyjnej), która łączy oddalone od siebie osiedla i nieruchomości.źródło: ShutterStock

Niekontrolowane rozlewanie się miast i chaos przestrzenny spowodowany brakiem miejscowych planów zagospodarowania kosztuje nas 84 mld zł rocznie. To najnowsze ustalenia naukowców z Polskiej Akademii Nauk, którzy sprawdzili, jak brak spójnej polityki terytorialnej rzutuje na gminy i ich mieszkańców.

W przeliczeniu na głowę każdy z nas płaci ponad 2,2 tys. zł rocznie m.in. na utrzymanie infrastruktury przesyłowej (np. wodociągów i sieci kanalizacyjnej), która łączy oddalone od siebie osiedla i nieruchomości.

Duże odległości między miejscami zamieszkania a większymi ośrodkami, gdzie zwykle ulokowane są szkoły, punkty usługowe i miejsca pracy, rzutują też na rosnące koszty transportu. Rozproszona zabudowa przy braku dogodnej infrastruktury wymusza posiadanie samochodu i dojazdy na własną rękę. W samej tylko aglomeracji warszawskiej winduje to koszty codziennych podróży na linii dompraca o ponad 600 mln zł rocznie – wyliczają naukowcy. W skali całego kraju za nieefektywny transport płacimy ponad 31 mld zł.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane