statystyki

Miejski system energetyczny odpowiedzią na wzrost cen prądu

autor: Justyna Piszczatowska06.03.2019, 08:42; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:51
66 tyle dziś jest w Polsce podmiotów samorządowych z certyfikatem klastra energii

66 tyle dziś jest w Polsce podmiotów samorządowych z certyfikatem klastra energiiźródło: ShutterStock

Samorządy nie zasypiają gruszek w popiele. Ostrów Wielkopolski ma już elektryczne autobusy zasilane energią z biomasy, a wkrótce zamierza przystąpić do budowy własnej sieci dystrybucji energii, w której popłynie prąd z odnawialnych źródeł. Podobne plany mają m.in. Siemiatycze. Bezpieczeństwo energetyczne powinno być budowane właśnie na poziomie gmin – mówią eksperci.

Za równo przedsiębiorcy, jak i samorządy zmagają się ze wzrostem cen energii na polskim rynku. Mimo że rząd wdraża przepisy mające zahamować podwyżki, to na razie nie udało się tego celu w pełni zrealizować [ramka 1] . Spadają za to koszty wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Kolejne zjawisko to konieczność walki z zanieczyszczeniem powietrza z lokalnych pieców i z transportu. Również mieszkańcy oczekują, że samorządy będą podejmować aktywne działania, by zapewnić im czyste powietrze i zdrowie. Ciekawym przykładem w tym ogólnokrajowym krajobrazie jest Ostrów Wielkopolski.

W oczekiwaniu na stabilne rachunki za prąd

Samorządy z niepokojem obserwują, co dzieje się z cenami w sektorze energetycznym i od miesięcy apelują do rządu o bardziej zdecydowane działania w swojej sprawie. Te jednostki, które prowadziły przetargi na dostawy w III i IV kw. 2018 r., otrzymały oferty na bieżący rok ze stawkami nawet o 70 proc. wyższymi niż w poprzednich umowach. Poskutkowało to szeregiem odwołanych przetargów i analizami: czy decydować się na cięcia w samorządowych budżetach, czy przenosić wzrost kosztów na mieszkańców i np. podnosić ceny biletów za komunikację miejską.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane