statystyki

Czystość i porządek w gminach po nowemu. Będą zmiany w przepisach

autor: Jakub Pawłowski15.01.2019, 07:32; Aktualizacja: 15.01.2019, 07:46
Projekt wywołał duże poruszenie wśród włodarzy, bo planowane w nim rozwiązania narzucałyby im dodatkowe zadania

Projekt wywołał duże poruszenie wśród włodarzy, bo planowane w nim rozwiązania narzucałyby im dodatkowe zadaniaźródło: ShutterStock

Ministerstwo środowiska wysłuchało części postulatów samorządów i proponuje przepisy, które zapewnią im większą swobodę w kształtowaniu gospodarki odpadami. Tak w skrócie można podsumować zmiany przedstawione w najnowszym, drugim już projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.).

Projekt wywołał duże poruszenie wśród włodarzy, bo planowane w nim rozwiązania narzucałyby im dodatkowe zadania, jak np. obowiązkowe odbieranie odpadów z nieruchomości niezamieszkałych (m.in. biur, sklepów), co miało służyć poprawie kulejących wskaźników recyklingu.

Teraz resort chce, by to sama rada gminy decydowała o sposobie odbioru odpadów z takich nieruchomości. Przy czym – na co zwraca uwagę Maciej Kiełbus, prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu – ministerstwo uwzględniło podnoszony od lat postulat doprecyzowania statusu nieruchomości mieszanych (częściowo zamieszkałych, a częściowo wykorzystywanych np. na potrzeby działalności gospodarczej). – I w tym przypadku nie będzie obowiązku ogłaszania przetargu na odbiór odpadów, tylko gmina będzie mogła objąć tę nieruchomość systemem in-house – wyjaśnia ekspert.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane