statystyki

Rusza akcja deglomeracja. Które instytucje przeniosą się poza Warszawę?

autor: Tomasz Żółciak14.01.2019, 08:55; Aktualizacja: 14.01.2019, 09:21
Prezydent Andrzej Duda na łamach „Plus Minus” sugerował niedawno, że ZUS, GUS czy Trybunał Konstytucyjny można przenieść np. do Piły, Suwałk czy Lublina.

Prezydent Andrzej Duda na łamach „Plus Minus” sugerował niedawno, że ZUS, GUS czy Trybunał Konstytucyjny można przenieść np. do Piły, Suwałk czy Lublina.źródło: ShutterStock

Specjalny zespół ma przygotować listę instytucji, których siedziby można by przenieść poza Warszawę.

Równolegle rząd przygotowuje dokument, który odwróci dotychczasowy model rozwoju kraju. Zamiast na duże miasta, nacisk będzie położony na Polskę powiatową. Powstanie też ponadregionalny program pomocowy. Autorem programu jest związany z Porozumieniem Jarosława Gowina nowy prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Na wczorajszej konwencji partyjnej nie padły jednak konkrety dotyczące tego, które instytucje i dokąd miałyby trafić. – Mamy listę 122 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i instytucje, które można byłoby tam przenieść – stwierdził Banaszek i zapowiedział powołanie samorządowo-eksperckiego zespołu ds. dekoncentracji, który sporządzi listę z konkretnymi propozycjami. Jeszcze w grudniu Gowin wspominał o możliwości przeniesienia stołecznych instytucji do Chełma, Jeleniej Góry czy Kielc. W dyskusjach najczęściej wskazuje się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, NIK i ZUS.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Dariusz G(2019-01-14 18:25) Zgłoś naruszenie 83

  Deglomeracja to nie jest taki głupi pomysł. U nas komuna scentralizowała wszystkie urzędy w Warszawie. Czy wiesz skąd w nazwie Piotrkowa Trybunalskiego słowo "Trybunalski"?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Grzegorz D(2019-01-14 18:06) Zgłoś naruszenie 710

  Rząd PiSu z jego pomysłami na orbitę poproszę ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sensowny pomysł, ale anty_PIS pewno wysmieje(2019-01-14 21:48) Zgłoś naruszenie 45

  To jest bardzo sensowny pomysł. W Warszawie zajęcia jest dużo, prawie wszystko państwowe oraz wchodzące do Polski zagraniczne firmy. Natomiast np. W 49 byłych miastach wojewódzkich by się i miejsc pracy i dostojnisci przydało. No i za państwowa kasę będą lepsi specjaliści niż w Wawie. Obrót dokumentów jest elektroniczny, telefonizacja i internetyzacja są faktami. Warszawa nie straci, a Polska zyska.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Konstytucyjnolalista(2019-01-16 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł 29 Konstytucji RP: "Stolicą Rzeczypospolitej Polskiej jest Warszawa". Oznacza to, że bardzo ciężko jest obronić pogląd za zgodnością z Konstytucją RP przeniesienia organów konstytucyjnych lub centralnych poza Warszawę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane