statystyki

Odpady? Końca problemów nie widać

autor: Zofia Jóźwiak09.01.2019, 09:00; Aktualizacja: 09.01.2019, 09:19
Ubiegłoroczna seria pożarów dzikich i oficjalnych składowisk śmieci spowodowała konieczność zmiany w przepisach. W efekcie ustawą z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1592) wprowadzono obowiązek posiadania przez prowadzących składowiska monitoringu wizyjnego i zabezpieczeń roszczeń na wypadek konieczności wykonania zastępczego, gdy np. ktoś porzuci odpady i nie będzie za co ich zutylizować.

Ubiegłoroczna seria pożarów dzikich i oficjalnych składowisk śmieci spowodowała konieczność zmiany w przepisach. W efekcie ustawą z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1592) wprowadzono obowiązek posiadania przez prowadzących składowiska monitoringu wizyjnego i zabezpieczeń roszczeń na wypadek konieczności wykonania zastępczego, gdy np. ktoś porzuci odpady i nie będzie za co ich zutylizować.źródło: ShutterStock

Ten rok będzie trudny dla samorządów, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami komunalnymi. Bo do wciąż nierozwiązanych spraw – takich jak brak możliwości zagospodarowania wysegregowanych śmieci i zbyt małych limitów przyznanych poszczególnym instalacjom w wojewódzkich planach gospodarki odpadami – dojdzie choćby kwestia monitoringu wizyjnego.

W 2019 r. gminy powinny osiągnąć 40-proc. poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Po to, by za rok mieć wymagany przez UE pułap 50-proc. dla wszystkich krajów Wspólnoty. Na razie wiadomo jedynie, że większość z nich osiągnęła wymagany w 2017 r. 20-proc. poziom recyklingu surowców wtórnych (wynika to z opracowanego jesienią 2018 r. sprawozdania Ministerstwa Środowiska). Czy w ciągu roku zdążą to zmienić? – Będzie trudno. Wiele gmin może mieć z tym problemy w tym roku, a tym bardziej w kolejnym – mówi Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Wątpliwości ma także Komisja Europejska, która wśród 14 państw mogących nie osiągnąć ustalonych przez UE w 2020 r. poziomów wymieniła Polskę. Również NIK (na co wskazują materiały dotyczące realizacji zadań gmin w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych z 1 czerwca 2018 r.) uważa, że JST trudno będzie to zadanie zrealizować.

Pięć worków niezgody

Remedium na poprawę recyklingu miało być rozporządzenie ministra środowiska z 20 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19 ze zm.), ujednolicające sposób zbiórki śmieci w całej Polsce. I nakazujące wprowadzenie pięciopojemnikowej zbiórki najpóźniej od 1 lipca 2019 r. Ale nowelizacja tego aktu, która weszła w życie 1 stycznia br., przesunęła ten termin do końca 2019 r. Dzięki temu niektóre gminy (znaczna część wprowadziła system wcześniej) mogą przeciągnąć wprowadzenie zmian jeszcze do końca br. Najbardziej zirytowało to Warszawę, która dosłownie dzień przed publikacją nowelizacji rozporządzenia zakończyła przyjmowanie ofert w przetargu na zbieranie odpadów komunalnych na nowych zasadach. Stolica już wyliczyła koszty, które poniesie z tego powodu. – Szacujemy straty na 150–200 mln zł. Do tego dochodzą wielomiesięczne przygotowania, koszty organizacyjne, a także potencjalne straty po stronie firm odbierających odpady – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Nie zgadza się z tym resort środowiska, który przypomina, że Rada Warszawy podjęła uchwałę o zmianie systemu segregacji w lutym 2018 r., więc jakiekolwiek „dodatkowe koszty” mogą wynikać z opieszałego działania władz stolicy. Nie tak negatywnie o nowych przepisach wypowiada się Leszek Świętalski, dyrektor generalny Związku Gmin Wiejskich RP. – Dzięki temu gminy, zwłaszcza małe, zyskają czas na lepsze przygotowanie się do zmian i nieco oszczędzą – mówi. – Ale rozumiem rozgoryczenie tych, którzy system wprowadzili wcześniej – zapewnia.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane