statystyki

Po wyborach nie wszyscy wygrani przejmą władzę. Pierwsze roszady już są

autor: Leszek Jaworski12.12.2018, 08:47; Aktualizacja: 12.12.2018, 08:53
Wybory wyborami. Teraz porządki, przynajmniej tymczasowe

Wybory wyborami. Teraz porządki, przynajmniej tymczasoweźródło: ShutterStock

W Oławie obowiązki wybranego wójta już pełni osoba wyznaczona przez premiera. Taka sama sytuacja będzie też zapewne w gminie Daszyna, w której wójt elekt siedzi wciąż w areszcie.

Czy oznacza to, że rząd będzie chciał wkrótce zastąpić komisarzami także innych, mających problemy z prawem, włodarzy, w tym prezydent Łodzi? Akurat tu chodzi o zupełnie inny przypadek prawny, a poza tym ostre przedwyborcze zapowiedzi, że nie ma możliwości, by Hanna Zdanowska mogła rządzić miastem (pisaliśmy o tym szczegółowo w Tygodniku Gazeta Prawna 12 października 2018 r. „Czy Hanna Zdanowska będzie mogła zostać prezydentem? A inni…”, DGP nr 199) nieco złagodniały. Prezydent została zaprzysiężona i pełni swoją funkcję. A łódzki Urząd Wojewódzki na pytanie o powołanie w jej miejsce komisarza odpowiada: jest to cały czas analizowane.

W areszcie bez berła

Ale ten sam wojewoda łódzki wziął się już za sprawę wójta Daszyny. Wystąpił 3 grudnia z wnioskiem do premiera o wyznaczenie osoby, która przejmie wykonywanie zadań kłopotliwego włodarza. – Stosownie do art. 28h w związku z art. 28g ust. 3a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) wojewoda jest zobligowany do wystąpienia z wnioskiem o wyznaczenie osoby, która na czas przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta, zaistniałej przed złożeniem ślubowania, przejmie jego obowiązki – wyjaśnia Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego.

Przypomnijmy, że wójt Daszyny Zbigniew Wojtera został zatrzymany jeszcze wiosną jako jedna z kilkunastu osób mających działać w grupie przestępczej wyłudzającej dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zarzuca się mu popełnienie 92 przestępstw, a areszt przedłużono do połowy lutego 2019 r. Nie przeszkodziło mu to jednak w ponownym kandydowaniu i w zwycięstwie. Za wyborem aresztowanego włodarza na trzecią kadencję było aż 72,4 proc. głosujących, ale nie miał on też kontrkandydata. Jako nowy wójt powinien zostać zaprzysiężony przez nowo wybraną radę na jej pierwszej sesji. I tej formalności Zbigniew Wojtera zamierzał dopełnić. Wystąpił więc o przepustkę z aresztu. Jednak nie zgodził się na to prokurator, skutkiem czego zaprzysiężony nie został. Obecnie w Daszynie tymczasowo władzę piastuje zastępca wójta.

Zawieszenia nie obejdzie

Szybszy od wojewody łódzkiego okazał się wojewoda dolnośląski. Od 26 listopada w gminie Oława rządzi już osoba wyznaczona przez premiera. Wybrany przez mieszkańców włodarz jest bowiem zawieszony postanowieniem sądu z 25 kwietnia 2018 r. w czynnościach służbowych i oskarżony o korupcję. Ten wójt został wprawdzie zaprzysiężony, ale ze względu na zakaz nie mógł zacząć rządzić. – Mając na uwadze, że środek zapobiegawczy nie został przez sąd uchylony, a postępowanie przygotowawcze toczy się nadal, Jan K. również w obecnej kadencji nie może wykonywać czynności wójta – potwierdza Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego. – Na wojewodzie ciążył prawny obowiązek podjęcia działań przewidzianych w ustawie o samorządzie gminnym. Przepisy stanowią, że w przypadku zawieszenia w czynnościach służbowych przed złożeniem przez wójta ślubowania jego zadania i kompetencje przejmuje osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody, przekazany niezwłocznie za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji – dodaje rzeczniczka. Wyjaśnia, że zawieszony w czynnościach wójt nie mógł również powołać swojego zastępcy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane