statystyki

Wielka drogowa niewiadoma – gminy nie znają kryteriów wsparcia z rządowego funduszu

autor: Zofia Jóźwiak12.12.2018, 08:41; Aktualizacja: 12.12.2018, 08:46
Jednostki samorządu terytorialnego, które chcą wyremontować drogi, narzekają na brak istotnych szczegółów i to zarówno w ustawie, jak i w projekcie rozporządzenia o Funduszu Dróg Samorządowych.

Jednostki samorządu terytorialnego, które chcą wyremontować drogi, narzekają na brak istotnych szczegółów i to zarówno w ustawie, jak i w projekcie rozporządzenia o Funduszu Dróg Samorządowych.źródło: ShutterStock

Samorządom został niespełna miesiąc na przygotowanie się do składania wniosków o dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. Wciąż jednak nie wiadomo, jak taki dokument opracować i co konkretnie zdecyduje o jego sukcesie.

Jednostki samorządu terytorialnego, które chcą wyremontować drogi, narzekają na brak istotnych szczegółów i to zarówno w ustawie, jak i w projekcie rozporządzenia o Funduszu Dróg Samorządowych. – Zasady przyznawania wsparcia obowiązujące na ich terenie przygotują wojewodowie – wyjaśnia Jakub Dąbrowski z biura prasowego Ministerstwa Infrastruktury. Przepytaliśmy więc w tej kwestii niektóre urzędy wojewódzkie. Odpowiedzi, które otrzymaliśmy, są jednak dość ogólnikowe. – Obecnie pracujemy nad bardziej szczegółowymi wytycznymi dla samorządów, które przekażemy pod koniec grudnia lub na początku stycznia – stwierdza Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Co we wniosku

Nieco więcej szczegółów ujawnia biuro prasowe wojewody łódzkiego. Jak usłyszeliśmy, że tamtejsze gminy będą zobowiązane do prawidłowego wypełnienia wniosku, dołączenia do niego niezbędnych załączników i informacji, a w tym m.in.: nazwy i opisu zadania, jego wartości (wraz z VAT, na podstawie harmonogramu rzeczowo-finansowego), wnioskowanej kwoty dofinansowania. Planowana inwestycja zostanie sprawdzona pod kątem kryteriów kwalifikujących. Pod uwagę (zgodnie z art. 24 art. 24 ustawy z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych; Dz.U. poz. 2161) będzie brane, czy zadanie:

poprawia stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnia spójność sieci dróg publicznych, podnosi standardy techniczne dróg powiatowych i dróg gminnych oraz zachowuje jednorodność sieci tych dróg, zwiększa dostępność transportową jednostek administracyjnych, poprawia dostęp do terenów inwestycyjnych.

Z kolei wrocławski Urząd Wojewódzki poinformował nas, że wzór wniosku zostanie udostępniony wraz z ogłoszeniem o naborze. – Nie będzie on się jednak znacznie różnił od wzorów wniosków, które funkcjonowały dotychczas – zapewnia nas Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy urzędu. W województwie dolnośląskim JST powinny mieć opracowane projekty zadań zgłaszanych do dofinansowania wraz z pełną dokumentacją projektową i budowlaną, tak jak to miało miejsce w dotychczasowych programach rządowych. Ponadto wnioski powinny być przygotowane rzetelnie, starannie i spójnie z dokumentacją projektową oraz zgodnie z przepisami.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane