Podwójne karanie za wydobywanie kopalin bez koncesji

autor: Paulina Szewioła06.11.2018, 18:53; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:33
Kopalnia w Chile

Resort odniósł się też do zarzutu nadmiernej dolegliwości sankcji. Wskazał, że wysokość opłaty, którą ma ponieść przedsiębiorca w przypadku wydobywania kopaliny bez koncesji, ma zapobiegać kalkulowaniu przez niego ewentualnych korzyści płynących z naruszenia prawa.źródło: ShutterStock

Kara grzywny i administracyjna kara pieniężna za wydobywanie kopalin bez koncesji nie budzi wątpliwości konstytucyjnych – ocenia Ministerstwo Energii.

To odpowiedź na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Do jego biura wpłynęła skarga od osoby, która w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez pół roku wydobywała piasek bez wymaganego pozwolenia. Przedsiębiorca został ukarany karą grzywny w trybie karnym oraz administracyjną karą pieniężną w wysokości ponad pół miliona złotych przewidywaną przez ustawę – prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 723). Według tych przepisów wydobywanie kopalin bez koncesji stanowi zarówno delikt administracyjny, będący podstawą ustalenia opłaty podwyższonej, jak i wykroczenie albo przestępstwo.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • grzybiarz(2018-11-07 09:29) Zgłoś naruszenie 210

    Takie wydobywanie piasku bez koncesji jest prawie w każdym lesie .Z terenu znikają ogromne góry.Nikt tym nie interesuje się.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane