statystyki

Podwójne karanie za wydobywanie kopalin bez koncesji

autor: Paulina Szewioła06.11.2018, 18:53; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:33
Kopalnia w Chile

Resort odniósł się też do zarzutu nadmiernej dolegliwości sankcji. Wskazał, że wysokość opłaty, którą ma ponieść przedsiębiorca w przypadku wydobywania kopaliny bez koncesji, ma zapobiegać kalkulowaniu przez niego ewentualnych korzyści płynących z naruszenia prawa.źródło: ShutterStock

Kara grzywny i administracyjna kara pieniężna za wydobywanie kopalin bez koncesji nie budzi wątpliwości konstytucyjnych – ocenia Ministerstwo Energii.

To odpowiedź na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Do jego biura wpłynęła skarga od osoby, która w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez pół roku wydobywała piasek bez wymaganego pozwolenia. Przedsiębiorca został ukarany karą grzywny w trybie karnym oraz administracyjną karą pieniężną w wysokości ponad pół miliona złotych przewidywaną przez ustawę – prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 723). Według tych przepisów wydobywanie kopalin bez koncesji stanowi zarówno delikt administracyjny, będący podstawą ustalenia opłaty podwyższonej, jak i wykroczenie albo przestępstwo.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • grzybiarz(2018-11-07 09:29) Zgłoś naruszenie 210

    Takie wydobywanie piasku bez koncesji jest prawie w każdym lesie .Z terenu znikają ogromne góry.Nikt tym nie interesuje się.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane