statystyki

Liberałowie i lewica zabetonowali metropolie. Druga tura potwierdziła porażkę PiS dużych miastach

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak06.11.2018, 07:27; Aktualizacja: 06.11.2018, 07:35
Paweł Adamowicz

W Gdańsku prezydentem został ponownie Paweł Adamowicz. Pokonał kandydata PiS Kacpera Płażyńskiego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Druga tura głosowania tylko potwierdziła porażkę partii rządzącej w dużych miastach. Ale jednocześnie PiS zyskał w nich nowych sympatyków i może traktować to jako poszerzenie bazy elektoratu przed kolejną elekcją.

Zgodnie z przewidywaniami kandydaci PiS nie odbili największych miast z rąk opozycji lub działaczy niepartyjnych. Politycy partii rządzącej zdawali sobie sprawę z tego, że tam walka będzie najtrudniejsza z powodu charakterystyki miejskiego elektoratu – to wyborcy bardziej liberalni i lewicowi.

Wyniki drugiej tury tym bardziej utrwaliły polityczny rozłam na Polskę miejską – głosującą przeciwko PiS, i pozostałą część kraju – dużo chętniej popierającą kandydatów partii Jarosława Kaczyńskiego. Choć kandydaci PiS uzyskiwali nie najgorsze wyniki indywidualne (bo np. w Gdańsku czy Szczecinie to oni przeszli do drugiej tury, a nie osoby wspierane przez Koalicję Obywatelską), to jednak w ogólnym rozrachunku sytuacja powinna stanowić dla tego ugrupowania ostrzeżenie. Po wyborach w 2014 r. Prawo i Sprawiedliwość rządziło w kilkunastu miejscach (m.in. Łomża, Nowy Sącz, Siedlce, Biała Podlaska) na 107 miast prezydenckich w kraju. Dziś stan posiadania skurczył się do zaledwie kilku miast, z czego największym jest ponad 60-tysięczny Zamość.

– W zasadzie spodziewaliśmy się takich wyników poza trzema przypadkami. Biała Podlaska i Siedlce to negatywne niespodzianki, ale za to Chełm to pozytywna. Nikt nie płacze, wiedzieliśmy, że będziemy słabi w tej strukturze samorządu. Celem było mieć sześć sejmików i je mamy. Nauczką jest to, że trzeba uważać na integrację opozycji – mówi polityk PiS.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • czytelnik(2018-11-06 09:07) Zgłoś naruszenie 2514

    z czego tak się ciesza, że Polacy popierają krętaczy, oszustów, jeszcze za mało było afer za czasów PO-PSL, żeby do nich to dotarło, wstyd za tych co tak glosowali

    Odpowiedz
  • pepa(2018-11-06 09:19) Zgłoś naruszenie 2011

    liberalny estabilishment broni swoich stołków, ich rodizny, etc... siatka połączęń wypracowana latami.. a zwykli ludzie stykają sie ze szklanymi sufitami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ela(2018-11-06 09:57) Zgłoś naruszenie 1812

    Tu nie ma się z czego cieszyć.To jest przerażające,że wyborcy wybrali świadomie, niektórych oszustów ,cwaniaków,itp.Zawsze myślałam ,że większość ludzi ,to uczciwi ludzie,czyżby aż tak się myliłam?

    Odpowiedz
  • remick(2018-11-06 09:53) Zgłoś naruszenie 1510

    "Liberałowie i lewica zabetonowali metropolie". To nie odkrycie Ameryki, to "standart" w Europie, US, Kanadzie, Australii, Nowek Zelandii czy Japonii. Tym teczowym LGTB gender globalistom moralnosc i dystyplina sa obce, "hulaj dusza, piekla nie ma". Ale Sodoma i Gomora takze tych anarchistow osiagnie, tylko ze oni tego nie wiedza.... jeszcze.

    Odpowiedz
  • Jazo(2018-11-06 08:27) Zgłoś naruszenie 1312

    Żólciak ciągnie laske Osieckiemu już od rana, z radochy że wygrał oszust i przekręciaż.

    Odpowiedz
  • BEZPRAWIE PIS-Bolszewików skończy się ... (2018-11-06 21:26) Zgłoś naruszenie 36

    … WCZEŚNIEJ czy PÓŹNIEJ !!!!. Samospalenie się słynnego już "SZAREGO CZŁOWIEKA " Piotra Szczęsnego pod PKiN w Warszawie na znak protestu przeciw PIS-BOLSZEWII w Polsce zaczyna przynosić z opóźnieniem OTRZEŹWIENIE u SUWERENA.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NO PASARAN ... PIS-Bolszewia w Polsce (2018-11-06 21:08) Zgłoś naruszenie 27

    Jaki …. SKOWYT "buraków" z pochodzenia i buraków" PIS-Bolszewii spod bloków … z powodu budzenia się SUWERENA z błogiego snu . To POCZĄTEK … KOŃCA zawłaszczanie władzy i Polski przez przybocznych neo-bolszewików "dużego" KARŁA, który myśli, ze jest już pomnikiem, bo zwapniał .

    Odpowiedz
  • pis partia jednej kadencji(2018-11-06 14:55) Zgłoś naruszenie 15

    Socjotechnika polega na manipulacji Polakami majacej na celu co kadencyjne zmiany partii wladzy wiecej tak mozna ukrasc i nikt nie ponosi odpowiedzialnosci i te komisje weryfikacyjne w kit

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • O zwyciestwie PIS-Bolszewii w wyborach (2018-11-06 21:35) Zgłoś naruszenie 14

    ZAGŁOBA rzekłby …. "Złapał Kozak Tatarzyna … a Tatarzyn za łeb Go trzyma".

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-11-08 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    .a ja odnoszę nieodparte wrażenie ,ze przegrana PiS w temacie Prezydenta/ów to mimowolny rykoszet za zdradę własnego elektoratu wyborczego przez PiS. : dlaczego? otóż na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod budki z piwem też . Wszyscy Oni to stali wyborcy PO lub Ich dzieci. Natomiast właśnie wierni wyborcy PiSu sa wściekli na ślepe rozdawnictwo . Powiedzcie sami politycy ---Ci z każdej opcji –Sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy , nie udzielić emerytur bez wzgledu na wiek. To Oni wypracowali te srodki. To Oni zostali zdradzeni. 

    Odpowiedz