statystyki

Wyborcy nie kupili rządowej tezy o samorządowych klikach

autor: Tomasz Żółciak30.10.2018, 08:20; Aktualizacja: 30.10.2018, 08:46
Mieszkańcy potrafią swoim dotychczasowym włodarzom także sporo wybaczyć lub wykazać się daleko idącą tolerancją.

Mieszkańcy potrafią swoim dotychczasowym włodarzom także sporo wybaczyć lub wykazać się daleko idącą tolerancją.źródło: ShutterStock

Możemy być świadkami rekordowej liczby reelekcji dotychczasowych włodarzy . To znak, że mieszkańcy nie podzielają narracji PiS o patologiach.

W 63 na 106 miast prezydenckich wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze – podaje Związek Miast Polskich (ZMP). W większości przypadków są to włodarze, którzy przedłużyli swój mandat – rządzili przez ostatnie cztery lata i będą kontynuować swoją pracę przez kolejnych pięć. Wyjątki to Warszawa, Wrocław i Tarnobrzeg. W pierwszych dwóch prezydent siłą rzeczy musiał się zmienić, bo dotychczasowi (Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rafał Dutkiewicz) nie ubiegali się o reelekcję. Mimo to zwyciężyli tam przedstawiciele ich obozu politycznego lub współpracownicy (Rafał Trzaskowski w Warszawie i Jacek Sutryk we Wrocławiu).

W Tarnobrzegu władza zmieniła się m.in. wskutek problemów dotychczasowego prezydenta Grzegorza Kiełba, którego oskarżono o przyjęcie 20 tys. zł łapówki. Choć został zwolniony z tymczasowego aresztu, to jednak sąd zawiesił go w czynnościach służbowych.

Niektórzy włodarze deklasowali rywali. Absolutnym rekordzistą okazał się Roman Szełemej, który z wynikiem 84,49 proc. głosów trzeci raz z rzędu został wybrany na prezydenta Wałbrzycha. Bez większych kłopotów mandat odnowił Zygmunt Frankiewicz – najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce (nieprzerwanie rządzi Gliwicami od 1993 r.) w I turze otrzymał ponad 72 proc. głosów.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (5)

 • StAAbrA(2018-10-30 16:18) Zgłoś naruszenie 71

  Nie musieli . Wiedzę o szambie mają za darmo . Od ponad pół wieku . A gdyby kto zapomniał , to wciąż obecne , te same , szczere robotniczo-chłopskie oblicza - przyPOmną . W mig. A nawet w tri MIG-a.

  Odpowiedz
 • obserwator(2018-10-31 08:15) Zgłoś naruszenie 62

  ci wywyborcy nie "kupili" tej tezy, bo pewnikiem do tych klik należą lub są wjakiś sposób uzależnieni od nich

  Odpowiedz
 • Dokładny(2018-10-30 12:12) Zgłoś naruszenie 50

  Jeżeli chodzi o prezydentów - tak, jeżeli o radnych, to PIS ma 1.000.000 głosów więcej, więc nie tak różowo jak przedstawia gazeta

  Odpowiedz
 • Szkoda słów!(2018-10-30 10:16) Zgłoś naruszenie 42

  DLACZEGO W BYTOMIU (ŚLĄSKIE) PiS POPIERA KANDYDATA PO/N ZAMIAST DOTYCHCZASOWEGO , NAJLEPSZEGO Z PREZYDENTÓW, JAKIEGO KIEDYKOLWIEK MIAŁO MIASTO BYTOM??? BEZNADZIEJNEGO KANDYDATA, CWANIAKA, BYŁEGO WICEPREZYDENTA, KTÓREGO WRAZ Z PREZYDENTEM Z PO W 2012 ODWOŁANO(!) teraz POpiera wraz ze Schetyną i Buzkiem....bytomski PiS???!!! To jest SKANDAL !!!!!!!!!!! Gdzie jest premier Kaczyński ???? Co robi poseł PiS w Bytomiu SZARAMA???

  Odpowiedz
 • już mnie więcej PIS nie nabierze(2018-11-01 09:20) Zgłoś naruszenie 12

  Tu po prostu chodzi o zastąpienie ich kliki naszą kliką. :)))

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane