statystyki

Wyborcy nie kupili rządowej tezy o samorządowych klikach

autor: Tomasz Żółciak30.10.2018, 08:20; Aktualizacja: 30.10.2018, 08:46
Mieszkańcy potrafią swoim dotychczasowym włodarzom także sporo wybaczyć lub wykazać się daleko idącą tolerancją.

Mieszkańcy potrafią swoim dotychczasowym włodarzom także sporo wybaczyć lub wykazać się daleko idącą tolerancją.źródło: ShutterStock

Możemy być świadkami rekordowej liczby reelekcji dotychczasowych włodarzy . To znak, że mieszkańcy nie podzielają narracji PiS o patologiach.

W 63 na 106 miast prezydenckich wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze – podaje Związek Miast Polskich (ZMP). W większości przypadków są to włodarze, którzy przedłużyli swój mandat – rządzili przez ostatnie cztery lata i będą kontynuować swoją pracę przez kolejnych pięć. Wyjątki to Warszawa, Wrocław i Tarnobrzeg. W pierwszych dwóch prezydent siłą rzeczy musiał się zmienić, bo dotychczasowi (Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rafał Dutkiewicz) nie ubiegali się o reelekcję. Mimo to zwyciężyli tam przedstawiciele ich obozu politycznego lub współpracownicy (Rafał Trzaskowski w Warszawie i Jacek Sutryk we Wrocławiu).

W Tarnobrzegu władza zmieniła się m.in. wskutek problemów dotychczasowego prezydenta Grzegorza Kiełba, którego oskarżono o przyjęcie 20 tys. zł łapówki. Choć został zwolniony z tymczasowego aresztu, to jednak sąd zawiesił go w czynnościach służbowych.

Niektórzy włodarze deklasowali rywali. Absolutnym rekordzistą okazał się Roman Szełemej, który z wynikiem 84,49 proc. głosów trzeci raz z rzędu został wybrany na prezydenta Wałbrzycha. Bez większych kłopotów mandat odnowił Zygmunt Frankiewicz – najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce (nieprzerwanie rządzi Gliwicami od 1993 r.) w I turze otrzymał ponad 72 proc. głosów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (5)

 • StAAbrA(2018-10-30 16:18) Zgłoś naruszenie 71

  Nie musieli . Wiedzę o szambie mają za darmo . Od ponad pół wieku . A gdyby kto zapomniał , to wciąż obecne , te same , szczere robotniczo-chłopskie oblicza - przyPOmną . W mig. A nawet w tri MIG-a.

  Odpowiedz
 • obserwator(2018-10-31 08:15) Zgłoś naruszenie 62

  ci wywyborcy nie "kupili" tej tezy, bo pewnikiem do tych klik należą lub są wjakiś sposób uzależnieni od nich

  Odpowiedz
 • Dokładny(2018-10-30 12:12) Zgłoś naruszenie 50

  Jeżeli chodzi o prezydentów - tak, jeżeli o radnych, to PIS ma 1.000.000 głosów więcej, więc nie tak różowo jak przedstawia gazeta

  Odpowiedz
 • Szkoda słów!(2018-10-30 10:16) Zgłoś naruszenie 42

  DLACZEGO W BYTOMIU (ŚLĄSKIE) PiS POPIERA KANDYDATA PO/N ZAMIAST DOTYCHCZASOWEGO , NAJLEPSZEGO Z PREZYDENTÓW, JAKIEGO KIEDYKOLWIEK MIAŁO MIASTO BYTOM??? BEZNADZIEJNEGO KANDYDATA, CWANIAKA, BYŁEGO WICEPREZYDENTA, KTÓREGO WRAZ Z PREZYDENTEM Z PO W 2012 ODWOŁANO(!) teraz POpiera wraz ze Schetyną i Buzkiem....bytomski PiS???!!! To jest SKANDAL !!!!!!!!!!! Gdzie jest premier Kaczyński ???? Co robi poseł PiS w Bytomiu SZARAMA???

  Odpowiedz
 • już mnie więcej PIS nie nabierze(2018-11-01 09:20) Zgłoś naruszenie 12

  Tu po prostu chodzi o zastąpienie ich kliki naszą kliką. :)))

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane