Wszystkie przepisy, które mają regulować przygotowanie i organizację wyborów samorządowych zostały już przez PKW ustalone - poinformowała w środę szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Dodała, że system informatyczny mający wspomagać przeprowadzenie głosowania sprawdza się bardzo dobrze.

"PKW podjęła szereg kolejnych uchwał, które pozwolą na przeprowadzenie i zorganizowanie jesiennych wyborów; były to m.in. uchwały w sprawie regulaminów terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, uchwała w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotniej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym, tajnym glosowaniu oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego" - przekazała Pietrzak podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

PKW ustaliła też wzory potwierdzenia zgłoszenia rejestracji list kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wydano też "szereg wytycznych" dla komisji wyborczych w sprawie przeprowadzenia głosowania oraz zasad ustalenia jego wyników.

Reklama

Według Pietrzak, Państwowa Komisja Wyborcza określiła także regulacje dla komisarzy wyborczych dotyczące zasad sprawdzenia prawidłowości przeprowadzania głosowania, a także wskazania co do druku, przechowywania i przekazywania komisjom wyborczym kart do głosowania. "Wszystkie przepisy, które mają regulować przygotowanie i organizację wyborów zostały już przez PKW ustalone" - oświadczyła szefowa KBW.

Dodała, że obecnie szereg testów bezpieczeństwa przechodzi system informatyczny mający wspomagać przeprowadzenie głosowania. 3 października - jak poinformowała - zostanie przeprowadzony "test obciążeniowy". "Mamy sygnały z gmin, że (system) bardzo dobrze się sprawdza w bieżących pracach zarówno urzędów jak i komisji terytorialnych" - podkreśliła.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.