statystyki

Wójt ma prawo samodzielnie wypowiedzieć umowę dzierżawy, nawet bez zgody rady gminy

autor: Marcin Nagórek26.09.2018, 20:00
Organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy.

Organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy.źródło: ShutterStock

Od kilku lat prowadzę niepubliczny żłobek. Wójt wypowiedział mi umowę użyczenia działki i budynku, w którym prowadzę placówkę, uzasadniając to potrzebą powstania domu opieki dla ludzi starszych. Czy miał do tego prawo? Nie pytał o zgodę na to rady gminy. Czy mogę wnieść sprawę do sądu albo skargę na wójta?

Tak, wójt miał prawo tak postąpić. Przedsiębiorca ma w tej sytuacji dwie drogi rozwiązania sporu: administracyjną i cywilną.

Skarga administracyjna lub pozew sądowy

Jeśli chodzi o możliwość administracyjną, to jak najbardziej można złożyć skargę na sposób postępowania wójta. Takie prawo daje art. 229 pkt 3 kodeksu postępowania administracyjnego, gdzie postanowiono m.in., że organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy. Zatem przedsiębiorca ma możliwość złożenia skargi do rady gminy, która rozpozna ją na sesji. Oceni, czy działanie wójta było prawidłowe.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane