statystyki

Wójt ma prawo samodzielnie wypowiedzieć umowę dzierżawy, nawet bez zgody rady gminy

autor: Marcin Nagórek26.09.2018, 20:00
Organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy.

Organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy.źródło: ShutterStock

Od kilku lat prowadzę niepubliczny żłobek. Wójt wypowiedział mi umowę użyczenia działki i budynku, w którym prowadzę placówkę, uzasadniając to potrzebą powstania domu opieki dla ludzi starszych. Czy miał do tego prawo? Nie pytał o zgodę na to rady gminy. Czy mogę wnieść sprawę do sądu albo skargę na wójta?

Tak, wójt miał prawo tak postąpić. Przedsiębiorca ma w tej sytuacji dwie drogi rozwiązania sporu: administracyjną i cywilną.

Skarga administracyjna lub pozew sądowy

Jeśli chodzi o możliwość administracyjną, to jak najbardziej można złożyć skargę na sposób postępowania wójta. Takie prawo daje art. 229 pkt 3 kodeksu postępowania administracyjnego, gdzie postanowiono m.in., że organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jest rada gminy. Zatem przedsiębiorca ma możliwość złożenia skargi do rady gminy, która rozpozna ją na sesji. Oceni, czy działanie wójta było prawidłowe.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane