statystyki

Samorządy otrzymają 10 mld zł na elektromobilność

autor: Jakub Pawłowski06.08.2018, 08:07; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:11
W praktyce oznacza to, że samorządy będą mogły sięgnąć po fundusze m.in. na budowę stacji ładowania czy tankowania wodorem oraz zakup niskoemisyjnego taboru. P

W praktyce oznacza to, że samorządy będą mogły sięgnąć po fundusze m.in. na budowę stacji ładowania czy tankowania wodorem oraz zakup niskoemisyjnego taboru. Pźródło: ShutterStock

Samorządy będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie rozwoju niskoemisyjnego transportu. Ponad 10 mld zł popłynie m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wypłaty będą rozłożone na 10 lat – zapowiada Artur Michalski, wice prezes funduszu.

Program oficjalnie ruszy we wrześniu. O wsparcie będzie mogła ubiegać się każda gmina. Obowiązuje jednak zasada, kto pierwszy, ten lepszy. Jak poinformował Michalski, zarząd funduszu planuje bowiem w pełni sfinansować pierwsze 100 samorządowych strategii rozwoju elektromobilności. Na opracowanie takich planów ma zostać przeznaczone 10 mln zł.

Dokumenty te posłużą jako punkt wyjścia do dalszych inwestycji. Jak informuje fundusz, samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie różnego rodzaju „zielonych” pomysłów związanych z transportem. Najistotniejszy będzie jednak wybór nisko- lub zeroemisyjnego transportu publicznego i jego odpowiednie wkomponowanie w strukturę miasta – zaznaczył Michalski.

W praktyce oznacza to, że samorządy będą mogły sięgnąć po fundusze m.in. na budowę stacji ładowania czy tankowania wodorem oraz zakup niskoemisyjnego taboru. Przy czym nie muszą to być tylko elektryczne autobusy – zaznaczają przedstawiciele NFOŚiGW. Na dofinansowanie mogą też liczyć trolejbusy, tramwaje, a nawet metro.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • 007KAL(2018-08-06 08:43) Zgłoś naruszenie 10

    Do tego, aby była elektromobilność potrzebny jest prąd. Najlepiej ekologiczny, a co najważniejsze w odpowiedniej ilości i niskiej cenie. Dyskusje na większości grup dotyczą jednego kraju - Norwegii. W tym kraju zadbano, aby mieli dużo taniego prądu. U nas o coś takiego nie zadbano, a wszystkie analizy sugerują, że będzie go zbyt mało i będzie drogi już za kilka lat. W takiej sytuacji rozdawanie pieniędzy przez fachowców od Ochrony Środowiska na "dobudowanie 3-piętra gmachu, który nie ma fundamentów" jest delikatnie mówiąc nieroztropnością..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane