statystyki

780 mln zł dla powiatów na pomoc niepełnosprawnym

autor: Michalina Topolewska20.02.2018, 07:24; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:23
niepełnosprawni

Propozycja podziału pieniędzy będzie dopiero przygotowywana, niemniej podobnie jak w 2017 r. najwięcej prawdopodobnie zostanie przeznaczone na dopłaty do turnusów i środków pomocniczych.źródło: ShutterStock

Starostowie otrzymają w tym roku o 16,5 mln zł więcej na działalność warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) oraz dofinansowanie różnych form wsparcia osób niepełnosprawnych.

Tak wynika z przedstawionego przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) podziału pieniędzy dla powiatów i samorządów wojewódzkich. Co do zasady, przewidziana na dany rok w budżecie funduszu kwota na wsparcie rehabilitacji społecznej i zawodowej jest między nie dzielona na podstawie specjalnego algorytmu. W 2018 r. jest to 947 mln zł, z czego 780,2 mln zł trafi do powiatów, 143 mln zł do samorządów wojewódzkich, a pozostałe 23 mln zł to środki na pokrycie kosztów obsługi. O ile w porównaniu do 2017 r. marszałkowie otrzymają taką samą kwotę, to więcej środków do rozdysponowania będą mieli starostowie. Ci bowiem, w ubiegłym roku mieli 764,3 mln zł.

W przeznaczonej dla powiatów puli pieniędzy ponad 436 mln zł stanowią te, które są zarezerwowane na funkcjonowanie WTZ. Natomiast z pozostałych samorządy mogą dofinansowywać niepełnosprawnym m.in. uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, zakup sprzętu, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych czy przeznaczyć na likwidację barier architektonicznych.

– W naszym przypadku wzrost pieniędzy z algorytmu nie jest zbyt duży, ale biorąc pod uwagę potrzeby niepełnosprawnych, i tak jest bardzo ważny – mówi Krzysztof Sobczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane