statystyki

780 mln zł dla powiatów na pomoc niepełnosprawnym

autor: Michalina Topolewska20.02.2018, 07:24; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:23
niepełnosprawni

Propozycja podziału pieniędzy będzie dopiero przygotowywana, niemniej podobnie jak w 2017 r. najwięcej prawdopodobnie zostanie przeznaczone na dopłaty do turnusów i środków pomocniczych.źródło: ShutterStock

Starostowie otrzymają w tym roku o 16,5 mln zł więcej na działalność warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) oraz dofinansowanie różnych form wsparcia osób niepełnosprawnych.

Tak wynika z przedstawionego przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) podziału pieniędzy dla powiatów i samorządów wojewódzkich. Co do zasady, przewidziana na dany rok w budżecie funduszu kwota na wsparcie rehabilitacji społecznej i zawodowej jest między nie dzielona na podstawie specjalnego algorytmu. W 2018 r. jest to 947 mln zł, z czego 780,2 mln zł trafi do powiatów, 143 mln zł do samorządów wojewódzkich, a pozostałe 23 mln zł to środki na pokrycie kosztów obsługi. O ile w porównaniu do 2017 r. marszałkowie otrzymają taką samą kwotę, to więcej środków do rozdysponowania będą mieli starostowie. Ci bowiem, w ubiegłym roku mieli 764,3 mln zł.

W przeznaczonej dla powiatów puli pieniędzy ponad 436 mln zł stanowią te, które są zarezerwowane na funkcjonowanie WTZ. Natomiast z pozostałych samorządy mogą dofinansowywać niepełnosprawnym m.in. uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych, zakup sprzętu, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych czy przeznaczyć na likwidację barier architektonicznych.

– W naszym przypadku wzrost pieniędzy z algorytmu nie jest zbyt duży, ale biorąc pod uwagę potrzeby niepełnosprawnych, i tak jest bardzo ważny – mówi Krzysztof Sobczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane