statystyki

Posada radnego nie dla wójta ani jego zastępcy

06.06.2018, 20:00
Zakaz łączenia stanowisk uregulowany jest w ustawie o samorządzie gminnym

Zakaz łączenia stanowisk uregulowany jest w ustawie o samorządzie gminnymźródło: ShutterStock

Zbliżają się wybory samorządowe i obecny wójt chce ponownie ubiegać się o urząd. Dodatkowo chciałby też być radnym w powiecie, aby mieć wpływ na sprawy w okręgu jego gminy. Czy przepisy dopuszczają taką możliwość?

Zakaz łączenia stanowisk uregulowany jest w ustawie o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.). Dotyczy on zarówno radnych, jak i wójta, tylko w nieco odmienny sposób.

Funkcji wójta, lecz także jego zastępcy, nie można łączyć nie tylko z ich pełnieniem w innej gminie, ale również z członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego (JST), w tym oczywiście w gminie, w której jest się wójtem lub zastępcą, ponadto z zatrudnieniem w administracji rządowej czy mandatem posła lub senatora.

Brzmienie art. 27 pkt 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym nie nasuwa wątpliwości. Przepis ten wprowadza ograniczenie dotyczące wykonywania funkcji wójta i jego zastępcy. Nie wolno ich łączyć z członkostwem w organach JST, jakim jest bez wątpienia mandat radnego rady powiatu. Podkreślić należy, iż zakaz ten stanowi gwarancję samodzielności JST i ich niezależności, z tego względu należy odczytywać go jako zakaz sensu largo, obejmując nim również członkostwo w organach jednostek pomocniczych (por. wyrok NSA z 29 maja 2013 r., sygn. akt II OSK 350/13).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane