statystyki

Posada radnego nie dla wójta ani jego zastępcy

06.06.2018, 20:00
Zakaz łączenia stanowisk uregulowany jest w ustawie o samorządzie gminnym

Zakaz łączenia stanowisk uregulowany jest w ustawie o samorządzie gminnymźródło: ShutterStock

Zbliżają się wybory samorządowe i obecny wójt chce ponownie ubiegać się o urząd. Dodatkowo chciałby też być radnym w powiecie, aby mieć wpływ na sprawy w okręgu jego gminy. Czy przepisy dopuszczają taką możliwość?

Zakaz łączenia stanowisk uregulowany jest w ustawie o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.). Dotyczy on zarówno radnych, jak i wójta, tylko w nieco odmienny sposób.

Funkcji wójta, lecz także jego zastępcy, nie można łączyć nie tylko z ich pełnieniem w innej gminie, ale również z członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego (JST), w tym oczywiście w gminie, w której jest się wójtem lub zastępcą, ponadto z zatrudnieniem w administracji rządowej czy mandatem posła lub senatora.

Brzmienie art. 27 pkt 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym nie nasuwa wątpliwości. Przepis ten wprowadza ograniczenie dotyczące wykonywania funkcji wójta i jego zastępcy. Nie wolno ich łączyć z członkostwem w organach JST, jakim jest bez wątpienia mandat radnego rady powiatu. Podkreślić należy, iż zakaz ten stanowi gwarancję samodzielności JST i ich niezależności, z tego względu należy odczytywać go jako zakaz sensu largo, obejmując nim również członkostwo w organach jednostek pomocniczych (por. wyrok NSA z 29 maja 2013 r., sygn. akt II OSK 350/13).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane