statystyki

Imigranci mile widziani w pracy

autor: Patrycjo Otto18.04.2018, 09:28; Aktualizacja: 22.05.2019, 14:39
Urzędy znalazły jednak na to sposób, dlatego liczą, że wkrótce sytuacja wróci do normy: nie przyjmują dokumentów na papierze, tylko w wersji elektronicznej.

Urzędy znalazły jednak na to sposób, dlatego liczą, że wkrótce sytuacja wróci do normy: nie przyjmują dokumentów na papierze, tylko w wersji elektronicznej.źródło: ShutterStock

Zasoby kadrowe maleją, a popyt na pracowników jest rekordowy. Czy rozwiązaniem może być przyjmowanie cudzoziemców? Część samorządów doszła do wniosku, że tylko tak można zapewnić przedsiębiorstwom dalszy rozwój.

W ostatnim kwartale 2017 r. w Polsce odnotowany został wzrost gospodarczy na poziomie 5,5 proc., w skali całego roku wyniósł on zaś 4,4 proc. Tak wyraźne przyspieszenie wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, których obsadzenie nie jest obecnie w pełni możliwe wyłącznie przy wykorzystaniu osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Imigracja zarobkowa nabiera więc masowej skali. W 2017 r. zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aż 94 proc. wszystkich oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy, na których zapotrzebowanie wzrosło o 36 proc. rok do roku.

– Z jednej strony daje o sobie znać demografia, a jej efekt wzmaga nadal drenująca nasz rynek emigracja. Z drugiej strony mamy lawinowy, ponad 50-proc. wzrost wakatów, który szczególnie widać w przemyśle, sektorze budowlanym i logistyce. To właśnie do tych sektorów po 2014 r. zaczęli napływać pracownicy ze wschodu – wyjaśnia Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz i komunikacji w Work Service.

Dodaje, że dzięki masowemu napływowi pracowników – głównie z Ukrainy – nie mamy dziś do czynienia z ponad 0,5 mln wakatów, a wiele zakładów jest w stanie terminowo realizować zamówienia i podpisywać nowe kontrakty.

Nadal jednak deficyt pracowników daje się we znaki firmom. W ubiegłym roku 50 proc. z nich deklarowało, że miało w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. To o 15 pkt proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z „Barometru Rynku Pracy” przygotowywanego przez Work Service.

Przyjąć znaczy zintegrować

Problemy firm dostrzegają samorządy, które coraz bardziej angażują się w dostarczanie pracowników na lokalny rynek. Miasto Gdańsk jako pierwsze w Polsce przyjęło i konsekwentnie wdraża politykę integracji cudzoziemców. Jej głównym narzędziem jest opracowany i przyjęty do realizacji uchwałą Rady Miasta Gdańska z 30 czerwca 2016 r. Model Integracji Imigrantów. Model obejmuje takie obszary, jak : edukacja, (szkolna, wyższa), społeczności lokalne, kultura, bezpieczeństwo, zdrowie, praca, pomoc społeczna, mieszkalnictwo, komunikacja społeczna.

– Od roku realizowana jest również kampania społeczna pod hasłem „Łączy nas Gdańsk” – informuje Olimpia Schneider z Urzędu Miasta w Gdańsku. Dodaje, że ze względu na bliskość kulturową, znajomość języka polskiego oraz niewygórowane oczekiwania finansowe wielu przedsiębiorców z regionu najczęściej sięga po pracowników z Ukrainy. W 2016 r. Gdański Urząd Pracy zarejestrował 30 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom. W 2017 r. liczba ta wyniosła już ponad 63 tys.

– Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni wydał w 2016 r. 10,5 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi na terenie Polski, a w 2017 r. już ponad 21 tys. Do końca marca 2018 r. wydano już 4,5 tys. takich oświadczeń, co świadczy o utrzymaniu się liczby osób z zagranicy, które przyjeżdżają do Gdyni niejako „na zamówienie”, gdyż pracodawcy ich po prostu potrzebują. Od początku roku, w związku ze zmianą przepisów dotyczących legalizacji pracy cudzoziemców, zwiększyliśmy liczbę pracowników w tym dziale z dwóch do siedmiu, od jesieni 2017 r. regularnie organizujemy spotkania z pracodawcami i wyjaśniamy wszelkie sprawy związane z wnioskami o zatrudnienie cudzoziemców. Czas załatwienia zezwolenia na pracę sezonową lub rejestracji oświadczenia skrócił się z siedmiu do czterech dni. Współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zwłaszcza z Punktem Informacyjnym dla cudzoziemców w Gdyni, który otrzymuje od nas aktualną listę firm zainteresowanych legalnym skorzystaniem z pracy cudzoziemców. Warto też pamiętać, że nie ma żadnej różnicy w procesie uzyskania statusu osoby bezrobotnej, niezależnie czy przychodzi do nas Polak czy obcokrajowiec, o ile ma stały lub czasowy meldunek na terenie Gdyni. Jeśli taka osoba nie może skorzystać z zasiłku, i tak ma pełne prawo skorzystać z pomocy w poszukiwaniu pracy i oferty doradztwa zawodowego – wyjaśnia Joanna Siwicka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. – W Gdyni chętnie osiedlają się imigranci z różnych stron Europy i świata. Łatwo tu o atrakcyjną pracę, dobrą edukację dla dzieci, a uczelnie wyższe oferują programy wspierające edukację obcokrajowców. Dla tych nowych gdynian miasto prowadzi punkt informacyjny, organizuje i opłaca kursy języka polskiego dla dorosłych, dodatkowe godziny dydaktyczne w szkołach dla dzieci, a także oferuje pomoc w sytuacjach kryzysowych. Jest to oferta skierowana do wszystkich imigrantów, ale najczęściej korzystają z niej Ukraińcy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy polskiego, z których można skorzystać w aż pięciu placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ofertę uzupełniają wolontariusze, którzy w dwóch grupach całkiem za darmo uczą polskiego – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Zdaniem ekspertów takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Szczególnie że w obecnych warunkach prawnych napływ kadr ze Wschodu nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Znacząca większość osób przybywa do Polski na sześć miesięcy, co powoduje, że tacy pracownicy często mogą znaleźć jedynie zatrudnienie poniżej swoich kwalifikacji, jako pracownicy niskiego szczebla. Co więcej, tak krótki czas legalnego pobytu powoduje również brak możliwości awansu, rozwoju, nauki języka.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane