statystyki

Lex Ostrowice nabiera wyraźnych kształtów

autor: Tomasz Żółciak14.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:35
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami plan zakłada likwidację Ostrowic z początkiem 2019 r. i przejęcie jej terenów (oraz mieszkańców) przez dwóch sąsiadów: Drawsko Pomorskie i Złocieniecźródło: ShutterStock

Gotowy jest już projekt specustawy, która ma pomóc w sprawnym rozparcelowaniu zadłużonych po uszy Ostrowic pomiędzy dwie sąsiednie gminy.

Przygotowany w MSWiA projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych rządu. Z naszych ustaleń wynika, że dokument do końca tego miesiąca powinien trafić pod obrady Rady Ministrów, by jeszcze w czerwcu znaleźć się w Sejmie.

Ostrowice uchodzą za najbardziej zadłużoną jednostkę w Polsce. Na koniec 2017 r. było to prawie 47 mln zł, co stanowiło ponad 437 proc. jej rocznych dochodów.

– Zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie Ostrowice nie mają żadnych perspektyw finansowych, aby w najbliższych latach realizować inwestycje, co świadczy o braku możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego. Wynika to m.in. z tego, że gmina nie ma żadnych możliwości finansowych spłaty zadłużenia – wynika z uzasadnienia do projektu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane