statystyki

Lex Ostrowice nabiera wyraźnych kształtów

autor: Tomasz Żółciak14.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:35
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami plan zakłada likwidację Ostrowic z początkiem 2019 r. i przejęcie jej terenów (oraz mieszkańców) przez dwóch sąsiadów: Drawsko Pomorskie i Złocieniecźródło: ShutterStock

Gotowy jest już projekt specustawy, która ma pomóc w sprawnym rozparcelowaniu zadłużonych po uszy Ostrowic pomiędzy dwie sąsiednie gminy.

Przygotowany w MSWiA projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych rządu. Z naszych ustaleń wynika, że dokument do końca tego miesiąca powinien trafić pod obrady Rady Ministrów, by jeszcze w czerwcu znaleźć się w Sejmie.

Ostrowice uchodzą za najbardziej zadłużoną jednostkę w Polsce. Na koniec 2017 r. było to prawie 47 mln zł, co stanowiło ponad 437 proc. jej rocznych dochodów.

– Zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie Ostrowice nie mają żadnych perspektyw finansowych, aby w najbliższych latach realizować inwestycje, co świadczy o braku możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego. Wynika to m.in. z tego, że gmina nie ma żadnych możliwości finansowych spłaty zadłużenia – wynika z uzasadnienia do projektu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane