statystyki

Lex Ostrowice. Jest projekt specustawy, który ma doprowadzić do likwidacji samorządowego bankruta

autor: Tomasz Żółciak30.05.2018, 07:39; Aktualizacja: 30.05.2018, 09:18
Ostrowice to najbardziej zadłużona gmina w Polsce, która nie była już w stanie regulować swoich zobowiązań

Ostrowice to najbardziej zadłużona gmina w Polsce, która nie była już w stanie regulować swoich zobowiązańźródło: ShutterStock

Gotowy jest już projekt specustawy, który ma doprowadzić do likwidacji samorządowego bankruta. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, przygotowany w MSWiA, został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Potwierdza wszystkie informacje, które pojawiały się w tej sprawie na łamach DGP.

Plan przewiduje, że zniesienie gminy i włączenie jej terenów do sąsiednich jednostek (Drawska Pomorskiego i Złocieńca) nastąpi z początkiem 2019 r. Nie przejmą one jednak wielomilionowych długów Ostrowic. Zrobi to Skarb Państwa, który z pomocą Prokuratorii Generalnej będzie układać się z wierzycielami. Przy czym prawo domagania się spłaty zobowiązań będą mieli ci, którzy w ciągu trzech miesięcy (bieg terminu wyznaczy ustawodawca) zgłoszą swoje roszczenia. Od momentu likwidacji Ostrowic nie będą mogły być naliczane dalsze odsetki od zaciągniętych przez gminę zobowiązań.

Przewidziano też szczególne mechanizmy związane z wyborami lokalnymi, do których dojdzie na jesieni tego roku, a więc przed faktyczną likwidacją Ostrowic. Wybory w Drawsku i Złocieńcu (jednostkach, które przejmą tereny Ostrowic) odbędą się w tym samym terminie co w całej Polsce. Ale nowo wybrane rady gmin rozpoczną działalność w ciągu siedmiu dni od dnia powiększenia ich terenu. Z kolei organy gminy Ostrowice zostaną rozwiązane, a ich kompetencje przejmie osoba wyznaczona przez premiera (będzie je wykonywać do końca 2018 r.). W samych Ostrowicach wybory nie zostaną już przeprowadzone.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane