statystyki

Gróbarczyk: Miliony utopione za zgodą samorządów? Nie pozwolimy na to

autor: Jakub Pawłowski18.04.2018, 06:13; Aktualizacja: 18.04.2018, 08:28
Ile zapłacimy za wodę?

Ile zapłacimy za wodę?źródło: ShutterStock

- Nikt nie jest w stanie dziś powiedzieć, ile przeciętnie wynosi opłata za wodę. Planujemy wyliczyć średnią stawkę, która będzie wartością poglądową - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nadzorujący Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Jak ustalił DGP, stołeczna spółka komunalna planuje zrezygnować w ciągu najbliższych trzech lat z ponad 236 mln zł zarobku. Przekonuje pan, że to może świadczyć o wielkich nadużyciach, na które przyzwalały w poprzednich latach władze Warszawy. To one analizowały kosztorysy i akceptowały stawki. Czy Warszawa to symbol, od którego kierowany przez pana resort chce zacząć krucjatę przeciwko zawyżonym cenom wody?

Oczywiście oczy Polski są skierowane na Warszawę, a przykład stolicy pokazuje, że gospodarowanie wodą pozostawiało wiele do życzenia i było do tej pory poza jakąkolwiek kontrolą. Dlatego też żądamy wyjaśnień od lokalnych władz, na co te pieniądze były wydawane. Mamy wątpliwości, czy przypadkiem nie płynęły one zupełnie nie tam, gdzie trzeba – bez należytej kontroli, a wręcz za przyzwoleniem ratusza. Najgorzej, gdyby okazało się, że z opłat za wodę ratusz finansował cele typowo polityczne. Warto przypomnieć, że Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że takie przypadki miały miejsce w przeszłości w innych miastach. Przy zatwierdzaniu taryf i wyliczaniu kosztów dostarczania wody samorządy i spółki komunalne dopuszczały się wielu nieprawidłowości.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce?


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane