Wymiana pieców nie wystarczy. Rząd stawia na termomodernizację

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 09.02.2018, 07:39
Pilotaż obejmie dwa województwa: małopolskie i śląskie

Pilotaż obejmie dwa województwa: małopolskie i śląskieźródło: ShutterStock

Rząd wyraźnie stawia już nie tylko na wymianę kopciuchów, lecz także na ocieplanie domów. A eksperci wręcz podważają sens inwestowania w lepszy piec, gdy ciepło i tak będzie uciekać przez ściany, dach czy okna.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Leszek(2018-02-09 09:42) Zgłoś naruszenie 64

    W tym kraju tylko się mówi o zanieczyszczeniu powietrza a nic się nie robi w tym kierunku. Ja już czekam dwa lata na dofinansowanie do pompy ciepła aby wymienić "kopciucha" z urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego i nic. Dofinansowanie dostają szkoły, szpitale i budynki komunalne a nie indywidualni mieszkańcy, którzy palą byle czym.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2018-02-09 10:13) Zgłoś naruszenie 1013

    Przykre to będzie dla części Biednych-Bogaczy, których stać na duży dom w śrdoku miasta, ale nie stać na jego ogrzewanie. Dla mnie największym problemem są właśnie tacy, którzy ogrzewają wspomniene domy i szeregówki (pobudowane w miastach, w bezpośrednim sąsiedztwie wielopiętrowych bloków !!) drewnem i/lub czymś innym w super-kozach, czy super-kominkach z płaszczem wodnym. Takie paleniska to żart, bo temperatura w jego wnętrzu nie zapewnia sensownego spalania, a generowany z komina (usytuowanego na poziomie pierwszego piętra bloków obok) dym truje hurtowo setki ludzi..... Nie trudno zauważyć, że często w projekcie i pozwoleniu przewidziano ogrzewanie gazowe, elektryczne lub ciepłem z sieci miejskiej, a kominek w salonie był gadżetem i taki stan wyegzekwować. Można też sprawdzić czy obecne palenisko nie jest przypadkiem podłączone do przerobionego komina wentylacyjnego, a bardzo często jest. Jak było pozwolenie, to trzeba zacząć dyskutować o dotacji na lepszy kocioł, ale też warto sprawdzić kto wydał takie pozwolnienie i na podstawie jakich przepisów. Dzięki tak prostym działaniom można szybko uratować życie wielu ludziom. Jak zwierzątka futerkowe są ważne, to tym bardziej "Biedacy", których stać tylko na mieszkania w po PRL-owskich blokach...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • andrzej42(2018-02-09 10:38) Zgłoś naruszenie 1112

    do 007KAL Człowieku z bloku, ja od kilku lat mam darmowe ogrzewanie bo palę w pieciu drewnem, które to drewno mam swoje, więc darmowe. Węgiel musiałbym kupić. I jakie to jest zatruwanie srodowiska jak się pali drewnem. To nie plastik. Ale blokowców to kłuje w oczy, że muszą płacić po kilkaset złotych miesięcznie za ogrzewanie, a ci z jednorodzinnych grzeją za pół darmo albo za darmo. I blokowcy chcą, aby wszyscy mieli cięzko, a nie tylko oni. Jak wam tak źle, to sobie zbudujcie swoje domy, a nie mieszkacie w bieda blokach i płacice jak za zboże.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nurka(2018-02-09 10:40) Zgłoś naruszenie 13

    NEOMARKSIZM czyni cuda !

    Odpowiedz
  • Kilkuletnia ulga podatkowa(2018-02-09 10:41) Zgłoś naruszenie 61

    Na ocieplanie domow i wymiane piecow powinna byc kilkuletnia ulga podatkowa, a nie dawanie kasy do reki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jack(2018-02-09 11:52) Zgłoś naruszenie 03

    Dawno się tak nie uśmiałem!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-02-09 14:18) Zgłoś naruszenie 35

    Zgadza się - wymiana pieców nie wystarczy ... Trzeba ten rząd też wymienić . Z prezydentem w pakiecie .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czekaj tatka latka(2018-02-09 20:17) Zgłoś naruszenie 31

    Rząd nam proponuje "czekaj tatka latka". A tymczasem, proszę rządu, gdzie są normy na opał? gdzie kontrolowanie spalin z aut? gdzie stacje pomiarowe składu powietrza? (w Wa-wie państwowych jest aż... 4). Przecież normy i kontrole można zrobić JUŻ! I bez gigant kosztów.

    Odpowiedz
  • trrr(2018-02-11 22:21) Zgłoś naruszenie 10

    Rekuperacja się kłania !!!

    Odpowiedz