statystyki

Drogi potrzebują pieniędzy, ale i przyjaznych procedur

31.01.2018, 07:24; Aktualizacja: 31.01.2018, 08:45
Droga w Szwecji

Bardzo ważne jest ustabilizowanie ram prawnych procesu rozbudowy dróg publicznychźródło: ShutterStock

Samorządowcy chcą zmian systemu finansowania arterii. Chodzi im nie tylko o zwiększenie środków w programie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, ale i o reformę procedur inwestycyjnych i samych naborów. Potrzebna jest też nowa ustawa.

W grudniowym exposé premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w kolejnej dekadzie rząd zamierza skoncentrować się na poprawie komunikacji powiatowej i gminnej. Więcej środków z budżetu państwa ma zostać przeznaczonych na ten cel. Związek Powiatów Polskich, nawiązując do tych zapowiedzi, w specjalnym wystąpieniu do szefa rządu zaapelował o powrót do pierwotnie ustalonych warunków w realizacji Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016–2019.

Prościej znaczy szybciej

Ludwik Węgrzyn, prezes ZPP, zwraca uwagę na konieczność przemyślenia kształtu systemu wsparcia inwestycji drogowych, przede wszystkim po roku 2019. Według niego powinien on mieć stabilny charakter, niezależny od chwilowej koniunktury politycznej. Jego zdaniem w zakresie dróg lokalnych, bez żadnych nakładów finansowych, można uprościć procedurę inwestycyjną. Istotnym elementem zwiększającym szybkość realizacji zadań jest zwolnienie z obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji drogowej dla odcinków powyżej 1 km w przypadku ich przebudowy. Warunkiem granicznym byłaby realizacja inwestycji w granicach istniejącego pasa drogowego.

Zwolenniczką takiego rozwiązania jest Jadwiga Jagiełło-Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – Zdecydowanie ułatwiłoby to przebudowy dróg lokalnych i zlikwidowałoby problemy z interpretacją przepisów środowiskowych. Te, jako kryterium stanowiące o konieczności wystąpienia o decyzję, podają długość drogi objętej przedsięwzięciem, a nie charakter tego przedsięwzięcia – mówi.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane