statystyki

NSA nie powstrzyma kaskadowego oddawania dróg

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 06.09.2017, 10:08
droga, autostrada

Sejmik nie zgodził się też, że została złamania zasada proporcjonalności. Wskazał, że łączny kilometraż odcinków dróg pozbawionych kategorii drogi wojewódzkiej na mocy zaskarżonej uchwały wynosi 53,4 km, podczas gdy samorząd województwa przejął od gmin połączenie o charakterze wojewódzkim o długości 61,7 kmźródło: ShutterStock

Przy przekazywaniu odcinka drogi innym samorządom nie jest potrzebna aptekarska dokładność. Zasada proporcjonalności może być rozumiana w różny sposób. Tak wynika z wczorajszego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponad dwa lata temu samorządy zyskały możliwość pozbycia się niechcianego odcinka drogi. Taką opcję wprowadziła nowelizacja z 13 września 2013 r. ustawy o drogach publicznych (Dz.U. poz. 870), która weszła w życie 9 lipca 2015 r. Wedle przyjętych zasad gminy mogły przekazać otrzymane stare odcinki dróg krajowych do województw. Furtkę miały otwartą jedynie przez 90 dni od wejścia w życie przepisów. Ale następnie sejmik województwa mógł podjąć uchwałę o pozbawieniu drogi kategorii jezdni wojewódzkiej i w efekcie stawała się ona trasą powiatową. Analogiczną uchwałę miała prawo podjąć rada powiatu, z tym że oznaczało to pozbawienie wskazanego fragmentu statusu drogi powiatowej, co było równoznaczne z zaliczeniem jej do dróg gminnych. Ten tryb został nazwany „kaskadowym”.

Wiele jednostek nie zgodziło się z decyzjami o przekazaniu im dróg. Taki niechciany prezent poważnie obciążał ich budżety, trzeba bowiem łożyć nie tylko na ich utrzymanie, ale także np. odśnieżanie.

Z taką decyzją o przekazaniu drogi nie zgodził się powiat myśliborski. Otrzymał on od sejmiku województwa kilka odcinków starej drogi krajowej. Zaskarżył więc do sądu uchwałę w sprawie pozbawienia kategorii niektórych odcinków dróg wojewódzkich i zaliczenia ich do dróg powiatowych. Dotyczyła ona przekazania drogi nie tylko powiatowi myśliborskiemu, ale także gryfińskiemu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane