statystyki

Proekologiczne inwestycje lokalnych władz droższe o VAT

autor: Mariusz Szulc10.01.2018, 18:00
W konsekwencji część gmin wpłaca daninę do budżetu, a część nie i wszystkie postępują w zgodzie z oficjalnym stanowiskiem fiskusa. Gra toczy się o miliony złotych.

W konsekwencji część gmin wpłaca daninę do budżetu, a część nie i wszystkie postępują w zgodzie z oficjalnym stanowiskiem fiskusa. Gra toczy się o miliony złotych.źródło: ShutterStock

Samorządy, które unijne pieniądze zainwestowały w ochronę środowiska, muszą rozliczyć podatek od towarów i usług od otrzymanego dofinansowania – potwierdziła interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ciągle wydawane są jednak dokumenty prezentujące przeciwne stanowisko, o czym pisaliśmy szerzej w DGP 231/2017 „Fiskus hamuje walkę o bycie EKO”. Przykładem jest interpretacja z 15 września 2017 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.341.2017.2.JM.

W konsekwencji część gmin wpłaca daninę do budżetu, a część nie i wszystkie postępują w zgodzie z oficjalnym stanowiskiem fiskusa. Gra toczy się o miliony złotych.

Chodzi o sytuacje, w których gminy pozyskały już unijne dotacje na podstawie umów o dofinansowanie zawartych z zarządem województwa. Pieniądze przeznaczano na realizację inwestycji proekologicznych (najczęściej dofinansowanie pokrywało 85 proc. wszystkich kosztów). Resztę pieniędzy z własnej kieszeni wykładają mieszkańcy gminy, którym potem na podstawie umowy gmina odpłatnie montowała instalacje solarne, fotowoltaiczne, cieplne, czy też budowała przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ostatecznie prawo własności do takiej inwestycji było przenoszone na mieszkańca. Fiskus i gminy zgadzają się, że pieniądze od mieszkańców powinny być opodatkowane VAT. Problemem okazał się jednak charakter unijnej dotacji. Gdyby przyjąć (w ślad za gminami i częścią interpretacji wydawanych przez dyrektora KIS), że ma ona charakter ogólny i nie da się jej powiązać z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, to takie dofinansowanie nie podlegałoby VAT.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane